• Իսա Հաբիբբեյլի. Քելբեջարում Կովկասյան Ալբանիայի ժառանգության վերաբերյալ հետազոտություններ կանցկացվեն
28 Հունվարի 2026 - 11:12
Քելբեջարում հետազոտություններ կանցկացվեն նաև Կովկասյան Ալբանիայի պատմական ժառանգության վերաբերյալ:
Report-ի փոխանցմամբ, այս մասին հայտարարել է՝ Ադրբեջանի Գիտությունների ազգային ակադեմիայի նախագահ, ակադեմիկոս Իսա Հաբիբբեյլին։
Նա նշել է, որ Պատմության և ազգագրության ինստիտուտը նշանակալի արդյունքների է հասել՝ Արևմտյան Ադրբեջանին վերաբերող հետազոտություններում, իսկ Փիլիսոփայության և սոցիոլոգիայի ինստիտուտը հաջողությամբ աշխատում է՝ արհեստական բանականության և թվային տեխնոլոգիաների ոլորտում։
Իսա Հաբիբբեյլին նշել է, որ Պատմության և ազգագրության ինստիտուտը, ինչպես նաև Արևելագիտության ինստիտուտը՝ մեծ ներուժ ունեն տարածաշրջանի պատմական քարտեզը վերականգնելու համար և ընդգծել է՝ այս ուղղությամբ հետազոտությունների արագացման անհրաժեշտությունը։

28 Января 2026 - 08:57
На территории Кяльбаджара также будут проводиться исследования по историческому наследию Кавказской Албании.
Как сообщает Report, об этом заявил президент Национальной академии наук Азербайджана, академик Иса Габиббейли.
По его словам, Институт истории и этнологии достиг значительных результатов в исследованиях, связанных с Западным Азербайджаном, а Институт философии и социологии успешно работает в сфере искусственного интеллекта и цифровых технологий.
И.Габиббейли отметил, что Институт истории и этнологии, а также Институт востоковедения обладают высоким потенциалом для восстановления исторической карты региона, и подчеркнул необходимость ускорения исследований в данном направлении.