• Միլլի Մեջլիսը դիտորդի կարգավիճակ է ստացել Միջերկրածովյան երկրների խորհրդարանական վեհաժողովում
Ադրբեջանի Միլլի Մեջլիսը (ՄՄ) դիտորդի կարգավիճակ է ստացել՝ Միջերկրածովյան երկրների խորհրդարանական վեհաժողովում (ՄԽՎ):
Report-ի փոխանցմամբ, այս մասին հայտարարվել է՝ խորհրդարանի խոսնակ Սահիբա Գաֆարովայի և ՄԽՎ նախագահ Ջուլիո Սենտեմերոյի հանդիպման ժամանակ:
Գաֆարովան գոհունակություն է հայտնել Միլլի Մեջլիսի դիտորդի կարգավիճակի դիմումի հաստատման կապակցությամբ, որը տեղի է ունեցել ՄԽՎ Բյուրոյի նախորդ օրը կայացած նիստում: Խորհրդարանի խոսնակը հույս է հայտնել, որ վերջնական որոշում կայացնելուց հետո, այս կարգավիճակը նոր հնարավորություններ կստեղծի միջխորհրդարանական փոխհարաբերությունների զարգացման համար:
Հանդիպմանը քննարկվել են նաև՝ Չմիավորման շարժման խորհրդարանական ցանցի (ՉՇ ԽՑ) և ՄԽՎ-ի միջև համագործակցության, ինչպես նաև փոխադարձ դիտորդի կարգավիճակի տրամադրման հարցերը:

• Милли Меджлис получил статус наблюдателя в Парламентской ассамблее Средиземноморья
Милли Меджлис (ММ) Азербайджана получил статус наблюдателя в Парламентской ассамблее Средиземноморья (ПАС).
Как сообщает Report, это было озвучено на встрече спикера парламента Сахибы Гафаровой и председателя ПАС Джулио Сентемеро.
Гафарова выразила удовлетворение одобрением заявки на предоставление Милли Меджлису статуса наблюдателя на заседании Бюро ПАС, состоявшемся накануне. Спикер выразила надежду, что этот статус создаст новые возможности для развития взаимных межпарламентских отношений после принятия окончательного решения.
На встрече также обсуждены вопросы сотрудничества между Парламентской сетью Движения неприсоединения (ПС ДН) и ПАС, предоставление взаимного статуса наблюдателя.