• Հայտնի են դարձել ադրբեջանցիների համար ամենամահացու հիվանդությունները
Ինչպես հաղորդում է Armenia.Az-ը, այս մասին հայտարարել է Ադրբեջանի Պարտադիր բժշկական ապահովագրության պետական գործակալության խորհրդի նախագահ Զաուր Ալիևը 2025 թվականի արդյունքներին նվիրված մամուլի ասուլիսում։
Նրա խոսքով՝ այդ պատճառով 2026 թվականին բարձր արյան ճնշման (հիպերտոնիայի) համար դեղերի արժեքը նախատեսվում է ծածկել Պարտադիր բժշկական ապահովագրության գծով։
«Առաջին փուլում սա կվերաբերի 76 դեղամիջոցի։ Ընդհանուր առմամբ, պարտադիր բժշկական ապահովագրության փաթեթը այս տարի կընդլայնվի, այդ թվում՝ վնասվածքաբանության, առաջին պրոթեզի նորով փոխարինման, նյարդավիրաբուժության, ակնաբուժության, սրտաբանության և սրտի վիրաբուժության ոլորտներում», - նշել է Զաուր Ալիևը։

• Названы самые смертельные для азербайджанцев болезни
Самую большую опасность смерти для граждан Азербайджана представляют сердечно-сосудистые заболевания.
Как сообщает Armenia.Az, об этом заявил глава правления Государственного агентства обязательного медицинского страхования Азербайджана Заур Алиев на пресс-конференции для представителей СМИ, посвящённой итогам 2025-го года.
По его словам, поэтому в 2026-м году планируется покрытие стоимости выдачи гражданам по рецепту ряда лекарств от высокого давления (гипертонии) по линии ОМС.
«На первом этапе это будет 76 лекарственных препаратов. И в целом в этом году охват пакета ОМС расширится, в том числе в области травматологии, замены первого протеза на новый, нейрохирургии, офтальмологии, кардиологии и кардиохирургии», - отметил Заур Алиев.