• Լատվիան քննարկում է Ադրբեջանի հետ կանաչ տեխնոլոգիաների ոլորտում համագործակցության հեռանկարները
Լատվիան գործնական փորձ է կուտակել կանաչ տնտեսության և կայուն զարգացման ոլորտում, մասնավորապես այնպիսի ոլորտներում, ինչպիսիք են վերականգնվող էներգիան, էներգաարդյունավետությունը, կայուն շինարարությունը և շրջանաձև տնտեսության լուծումները: Այս փորձը կարող է ավելի ու ավելի արդիական դառնալ Ադրբեջանի համար, քանի որ երկիրը առաջ է շարժվում էներգետիկ անցման մեջ և փնտրում է իր էներգետիկ խառնուրդը դիվերսիֆիկացնելու ուղիներ՝ միաժամանակ բարելավելով արդյունավետությունը արդյունաբերության բոլոր ոլորտներում և քաղաքային ենթակառուցվածքներում:
Այս մասին Trend-ին ասել է՝ Լատվիայի առևտրաարդյունաբերական պալատի ԵՄ նախագծերի դեպարտամենտի տնօրեն Լիգա Սիչևան:
Նա նշել է, որ Լատվիայի առևտրաարդյունաբերական պալատի տեսանկյունից այս ոլորտում համագործակցությունն առավել արդյունավետ է, երբ այն հիմնված է կոնկրետ կարիքների և գործնական կիրառությունների վրա, ինչպիսիք են փորձնական նախագծերը, տեխնոլոգիաների փոխանցումը և գիտելիքների փոխանակումը:
Նրա խոսքով՝ լատվիական լուծումները կարող են ստեղծել լրացուցիչ արժեք այնպիսի ոլորտներում, ինչպիսիք են էներգիայի ինտելեկտուալ կառավարումը, էներգաարդյունավետ շենքերը և էկոլոգիական տեխնոլոգիաները՝ աջակցելով Ադրբեջանի կայուն զարգացման նպատակներին՝ միաժամանակ խթանելով փոխշահավետ երկարաժամկետ համագործակցությունը:
Դեպարտամենտի տնօրենի խոսքով՝ ընդհանուր առմամբ, երկու կողմերում էլ կա հստակ պատրաստակամություն և բացություն՝ կանաչ տեխնոլոգիաների ոլորտում համագործակցության համար:
«Բացահայտելով ընդհանուր առաջնահերթությունները, շուկա մուտք գործելու համապատասխան կետերը և ճիշտ գործընկերները՝ կարելի է համագործակցություն կառուցել գործնական և փոխշահավետ ձևով։ Կենտրոնացված, քայլ առ քայլ մոտեցումը, որը կմիավորի տեխնոլոգիական մատակարարներին, տեղական գործընկերներին և պետական հաստատություններին, կօգնի ապահովել, որ կանաչ լուծումները հարմարեցված լինեն տեղական կարիքներին և երկարաժամկետ հեռանկարում հասնեն կայուն արդյունքների», - ընդգծել է նա։

• Латвия обсуждает перспективы сотрудничества с Азербайджаном в области зелёных технологий
Латвия накопила практический опыт в сфере зелёной экономики и устойчивого развития, в частности в таких областях, как возобновляемая энергия, энергоэффективность, устойчивое строительство и решения циркулярной экономики. Этот опыт может становиться всё более актуальным для Азербайджана по мере того, как страна продвигает энергетический переход и ищет пути диверсификации энергомикса, одновременно повышая эффективность во всех отраслях промышленности и городской инфраструктуре.
Об этом Trend заявила директор департамента проектов ЕС Латвийской торгово-промышленной палаты Лига Сичева.
Она отметила, что с точки зрения Латвийской торгово-промышленной палаты, сотрудничество в этой сфере наиболее эффективно, когда оно основано на конкретных потребностях и практических приложениях, таких как пилотные проекты, передача технологий и обмен знаниями.
По ее словам, латвийские решения могут создавать добавленную стоимость в таких областях, как интеллектуальное управление энергопотреблением, энергоэффективные здания и экологические технологии, поддерживая цели Азербайджана в области устойчивого развития и одновременно способствуя взаимовыгодному долгосрочному сотрудничеству.
По словам директора департамента, в целом, с обеих сторон существует явная готовность и открытость к сотрудничеству в области зелёных технологий.
«Определяя общие приоритеты, подходящие точки входа на рынок и правильных партнёров, сотрудничество может быть построено практично и взаимовыгодно. Сфокусированный, поэтапный подход, объединяющий поставщиков технологий, местных партнёров и государственные институты, поможет обеспечить адаптацию «зелёных» решений к местным потребностям и достижение устойчивых результатов в долгосрочной перспективе», — подчеркнула она.