27 Հունվարի 2026 - 17:12
Ձերբակալվել են Ադրբեջանում օտարերկրյա դեսպանատան վրա ահաբեկչական հարձակում իրականացնել պատրաստվող անձինք։
Ինչպես Armenia.Az-ին տեղեկացրել են ՊԱԾ մամուլի ծառայությունից, Պետական անվտանգության ծառայության կողմից անցկացված քննչական գործողությունների ընթացքում առաջացել են հիմնավոր կասկածներ, որ Ադրբեջանի Հանրապետության քաղաքացիներ՝ 2000 թվականին ծնված Իլգար Իլհամ օղլու Գուլիևը, մականունը՝ «Աբու Զար ալ-Մուհաջիր», 2005 թվականին ծնված Ամին Էլշադ օղլու Փիրիևը, մականունը՝ «Աբդուրաշիդ», և 2005 թվականին ծնված Էլվին Սանան օղլու Ալիզադեն, մականունը՝ «Աբդուրահման ալ-Ազերի», կրոնական թշնամանքի հողի վրա ծրագրել են ահաբեկչություն կատարել օտարերկրյա պետության դեսպանության մոտ։
Վերոնշյալ անձիք հանցավոր կապեր են հաստատել «Վիլայաթ Խորասան» խմբավորման՝ «Իսլամական պետություն» միջազգային ահաբեկչական կազմակերպության մասնաճյուղի գրոհայինների հետ։ Քննության վարկածով՝ գործելով նախնական դավադրության հիման վրա՝ նրանք ձեռք են բերել իրեր, որոնք նախատեսել են օգտագործել որպես զենք, ևձերբակալվել են հատուկ ծառայությունների աշխատակիցների կողմից դիվանագիտական առաքելությանը մոտենալիս։
Փաստի առթիվ Իլգար Գուլիևին, Ամին Փիրիևին և Էլվին Ալիզադեին մեղադրանք է առաջադրվել Ադրբեջանի Հանրապետության Քրեական օրենսգրքի 28-րդ, 214.2.1-րդ, 28-րդ, 214.2.3-րդ և 28-րդ, 214.2.6-րդ հոդվածներով (կրոնական ատելության հողի վրա ահաբեկչական գործողությունների նախապատրաստում): Դատարանի որոշմամբ նրանց նկատմամբ խափանման միջոց է ընտրվել ձերբակալությունը:

27 Января 2026 - 12:44
Арестованы лица, готовившиеся к совершению террористической атаки против посольства иностранного государства в Азербайджане.
Как сообщили Armenia.Az в пресс-службе СГБ, в ходе оперативно-следственных мероприятий, проведенных Службой Государственной Безопасности, возникли обоснованные подозрения в том, что граждане Азербайджанской Республики — Гулиев Ильгар Ильхам оглу, 2000 года рождения, по прозвищу «Абу Зар аль-Мухаджир», Пириев Амин Эльшад оглу, 2005 года рождения, по прозвищу «Абдурашид», и Ализаде Эльвин Санан оглу, 2005 года рождения, по прозвищу «Абдуррахман аль-Азери», на почве религиозной вражды готовились совершить террористическую атаку против посольства иностранного государства в Баку.
Указанные лица, вступившие в преступные отношения с членами вооруженной группировки «Вилаяти-Хорасан» террористической организации ИГИЛ, которые в качестве группы лиц, заранее сговорившись, приобрели предметы используемые в качестве оружия для совершения террористической атаки против посольства иностранного государства в Азербайджанской Республике, были задержаны сотрудниками СГБ при приближении к месту расположения посольства.
В связи с фактом Ильгар Гулиев, Амин Пириев и Эльвин Ализаде были привлечены к уголовной ответственности по статьям 28, 214.2.1, 28, 214.2.3 и 28, 214.2.6 (подготовка к терроризму на почве религиозной вражды группой лиц, ранее участвовавших в заговоре, с использованием предметов, применяемых в качестве оружия) Уголовного Кодекса Азербайджанской Республики, и по решению суда в отношении них была принята мера пресечения под стражу.