27 Հունվարի 2026 - 10:43
Ադրբեջանի և Քենիայի միջև դինամիկ զարգացող հարաբերությունների շրջանակներում, Արտաքին գործերի նախարարության Միջազգային զարգացման օգնության գործակալությունը (AIDA) կրկին 20,000 դոլարի մարդասիրական օգնություն է տրամադրել՝ այս երկրի Վիհիգա նահանգի Սուրբ Ուրսուլա յի անվան Չամականգայի հատուկ դպրոցին։
Ինչպես AZERTAC-ին հայտնել են Քենիայում Ադրբեջանի դեսպանատնից հունվարի 26-ին դպրոցում տեղի է ունեցել՝ AIDA մարդասիրական օգնության հանձնման արարողությունը։ Արարողությանը մասնակցել են՝ Վիհիգա նահանգի փոխնահանգապետ Վիլբերֆորս Կիտիեզոն, Քենիայում Ադրբեջանի դեսպան Սուլթան Հաջիևը, Վիհիգա նահանգի կոմիսար Ֆլորենս Սիտավան, Քենիայի կրթության նախարարության պաշտոնատար անձինք և հասարակայնության ներկայացուցիչներ։
Արարողությանը ելույթ ունենալով՝ Ս. Հաջիևը ընդգծել է ներառական կրթության կարևորությունը՝ որպես կայուն զարգացման և հավասարության հիմնական բաղադրիչ։ Նա պատմել է Քենիայում և մյուս աֆրիկյան երկրներում կրթության, երիտասարդության հնարավորությունների ընլայնման, մշակույթի և առողջապահության ոլորտներում Ադրբեջանի գործունեության մասին՝ Հեյդար Ալիևի հիմնադրամի և AIDA-ի միջոցով։
Վիհիգա նահանգի փոխնահանգապետ Վիլբերֆորս Կիտիեզոն բարձր է գնահատել AIDA-ի մարդասիրական աշխատանքը Քենիայում՝ որպես Ադրբեջանի կայուն զարգացման և Հարավ-Հարավ համագործակցության նկատմամբ նվիրվածության ցուցադրություն, և շնորհակալություն է հայտնել Ադրբեջանի կառավարությանը ցուցաբերած օգնության համար: Նշելով «Հեյդար Ալիևի անվան միջազգային կրթական դրամաշնորհային» ծրագրի շրջանակներում կենիացի երիտասարդներին տրամադրվող կրթական կրթաթոշակները, նա ասել է, որ այդ կրթաթոշակները կարևոր ներդրում են՝ երկու երկրների ժողովուրդների միջև բարեկամության և գործընկերության ամրապնդման գործում:

• Азербайджан вновь оказал гуманитарную помощь кенийской школе
Агентство помощи международному развитию (AIDA) при Министерстве иностранных дел, в рамках динамично развивающихся отношений между Азербайджаном и Кенией в очередной раз оказало гуманитарную помощь в размере 20 тыс. долларов США специальной школе Чамаканга имени Святой Урсулы в провинции Вихига этой страны.
Как сообщили АЗЕРТАДЖ в посольстве Азербайджана в Кении, 26 января в школе прошла церемония по случаю вручения гуманитарной помощи AIDA, в которой приняли участие заместитель губернатора провинции Вихига Уилберфорс Китиезо, посол Азербайджана в Кении Султан Гаджиев, комиссар провинции Вихига Флоренс Ситава, официальные лица Министерства образования Кении и представители общественности.
Выступая на церемонии, С. Гаджиев подчеркнул важность инклюзивного образования как основного компонента устойчивого развития и равенства. Он рассказал о деятельности Азербайджана в области образования, расширения возможностей молодежи, культуры и здравоохранения в Кении и других африканских странах через Фонд Гейдара Алиева и AIDA.
Заместитель губернатора провинции Вихига Уилберфорс Китиезо оценил гуманитарную деятельность AIDA в Кении как демонстрацию приверженности Азербайджана устойчивому развитию и сотрудничеству Юг-Юг и поблагодарил Азербайджанское правительство за помощь. Отметив образовательные стипендии, предоставляемые кенийской молодежи в рамках программы «Международный образовательный грант Гейдара Алиева», он сказал, что эта стипендия является важным вкладом в укрепление дружбы и партнерства между народами двух стран.