• Մալայզիայում մահացած ANAMA-ի աշխատակցի մարմինը տեղափոխվում է հայրենիք
Ադրբեջանի ականազերծման գործակալության (ANAMA) սակրավոր-կինոլոգներից մեկը՝ սպա Օրխան Մահերրամովը, ով մասնակցել է Կամբոջայի Թագավորությունում անցկացված միջազգային մարդասիրական ականազերծման վարժանքներին, այս տարվա հունվարի 14-ին հոսպիտալացվել է այդ երկրում՝ սուր հիվանդության պատճառով։
Ինչպես AZERTAC-ին հայտնել է ANAMA-ից, նա հունվարի 18-ին տարհանվել է Մալայզիայի մասնագիտացված հիվանդանոց։ Չնայած բժիշկների ջանքերին՝ նրա կյանքը փրկել չի հաջողվել, և նա մահացել է հունվարի 25-ին։
«ANAMA-ի աշխատակիցները, որոնք մի քանի օր առաջ ուղարկվել էին Մալայզիա այս հարցի հետ կապված, համապատասխան միջոցներ են ձեռնարկում՝ Օրխան Մահերրամովի մարմինը մեր երկիր բերելու համար՝ Մալայզիայում Ադրբեջանի դեսպանատան աջակցությամբ և այս վարժանքների կազմակերպիչների հետ համակարգմամբ», - ասվում է հաղորդագրության մեջ։

27 Января 2026 - 09:51
Один из кинологов-саперов Агентства Азербайджанской Республики по разминированию (ANAMA) Орхан Магеррамов, участвовавший в международных тренингах по гуманитарному разминированию, проходившем в Королевстве Камбоджа, был госпитализирован в этой стране 14 января этого года из-за острого заболевания.
Как сообщили АЗЕРТАДЖ в ANAMA, 18 января он был эвакуирован в специализированную больницу в Малайзии. Несмотря на усилия врачей, спасти его жизнь не удалось, и он скончался 25 января.
«Сотрудники ANAMA, направленные в Малайзию несколько дней назад в связи с этим, принимают соответствующие меры для доставки тела Орхана Магеррамова в нашу страну при поддержке посольства Азербайджана в Малайзии и в координации с организаторами этих учених», - подчеркивается в сообщении.