27 Հունվարի 2026 - 12:06
Ադրբեջանի Հանրապետության նախագահ Իլհամ Ալիևի հանձնարարականի համաձայն շարունակում է՝ «Մեծ վերադարձ» ծրագրի իրականացումը օկուպացիայից ազատագրված տարածքներում։
Report-ի փոխանցմամբ՝ Զանգիլանի շրջանի Մամեդբեյլի գյուղ են վերաբնակեցվում այն ընտանիքները, որոնք նախկինում ժամանակավորապես բնակվել են երկրի տարբեր շրջաններում, հիմնականում՝ հանրակացարաններում, առողջարաններում և վարչական շենքերում։
Այս փուլում Մամեդբեյլի գյուղ է վերաբնակեցվել 20 ընտանիք կամ 103 մարդ։
Հայրենիք վերադարձող բնակիչները շնորհակալություն են հայտնել նախագահ Իլհամ Ալիևին և առաջին փոխնախագահ Մեհրիբան Ալիևային՝ պետական համակողմանի աջակցության համար։ Նրանք նաև երախտագիտություն են հայտնել քաջարի ադրբեջանական բանակին, նրա հերոս զինվորներին և սպաներին, ինչպես նաև հարգել են՝ մեր հողերի ազատագրման համար իրենց կյանքը զոհաբերած նահատակների հիշատակը։

• «Великое возвращение»: Мамедбейли примет новых жителей
В соответствии с поручением Президента Азербайджанской Республики Ильхама Алиева продолжается реализация программы «Великое возвращение» на освобожденные от оккупации территории.
Как сообщает Report, в село Мамедбейли Зангиланского района переселяются семьи, которые ранее временно проживали в различных регионах республики - преимущественно в общежитиях, санаториях и административных зданиях.
На данном этапе в село Мамедбейли были переселены 20 семей — 103 человека.
Вернувшиеся в родные края жители выразили благодарность президенту Ильхаму Алиеву и первому вице-президенту Мехрибан Алиевой за всестороннюю государственную поддержку. Они также поблагодарили доблестную Азербайджанскую Армию, героических солдат и офицеров, а также почтили память шехидов, отдавших жизнь за освобождение наших земель.