27 Հունվարի 2026 - 09:00
Բաքվում անցկացվել է՝ Ադրբեջանի և Մարոկկոյի արտաքին գործերի նախարարությունների միջև քաղաքական խորհրդատվությունների IV փուլը։
Ինչպես Report-ին հայտնել են Ադրբեջանի ԱԳՆ-ից, հանդիպումն անցկացվել է՝ մեր երկրի փոխարտգործնախարար Յալչըն Ռաֆիևի և Մարոկկոյի արտաքին գործերի նախարարության Ասիայի և Օվկիանիայի հարցերով գլխավոր տնօրեն Օմեր Կադիրիի ղեկավարությամբ։
Կողմերը քննարկել են՝ երկու երկրների միջև քաղաքական, առևտրատնտեսական, էներգետիկ, տրանսպորտի, զբոսաշրջության, կրթության, սպորտի և այլ ոլորտներում հարաբերությունների ներկա վիճակը, ինչպես նաև հետագա համագործակցության հեռանկարները։
Բավարարվածություն է հայտնվել՝ Ադրբեջանի և Մարոկկոյի միջև բազմակողմ հարթակներում գործընկերության մակարդակից և նշվել է համապարփակ կապերի հետագա զարգացման անհրաժեշտությունը։
Հակառակ կողմին ներկայացվել է՝ տարածաշրջանում վերջին զարգացումները, Բաքվի և Երևանի խաղաղության օրակարգը, ինչպես նաև Ադրբեջանի ազատագրված տարածքներում իրականացվող շինարարական և վերականգնման աշխատանքները։
Կողմերը նաև մտքեր են փոխանակել՝ փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող տարածաշրջանային և միջազգային հարցերի շուրջ։

• Состоялся IV раунд политконсультаций между МИД Азербайджана и Марокко
В Баку прошел IV раунд политических консультаций между министерствами иностранных дел Азербайджана и Марокко.
Как сообщили Report в МИД Азербайджана, встреча прошла под руководством замминистра иностранных дел нашей страны Ялчина Рафиева и гендиректора по вопросам Азии и Океании МИД Марокко Омера Кадири.
Стороны обсудили текущее состояние отношений между двумя странами в политической, торгово-экономической, энергетической, транспортной, туристической, образовательной, спортивной и других сферах, а также перспективы дальнейшего сотрудничества.
Была выражена удовлетворенность уровнем партнерства Азербайджана и Марокко в рамках многосторонних платформ и отмечена необходимость дальнейшего развития всесторонних связей.
Противоположной стороне была предоставлена информация о последних событиях в нашем регионе, мирной повестке Баку и Еревана, а также о строительно-восстановительных работах, проводимых на освобожденных от оккупации территориях Азербайджана.
Стороны также обменялись мнениями по региональным и международным вопросам, представляющим взаимный интерес.