• Հիքմեթ Հաջիևը կիսվել է Շեքիի մասին վավերագրական ֆիլմով
Ադրբեջանի նախագահի օգնական, նախագահի աշխատակազմի արտաքին քաղաքականության հարցերի բաժնի ղեկավար Հիքմեթ Հաջիևը սոցիալական ցանցի իր էջում կիսվել է՝ AnewZ հեռուստաալիքի կողմից պատրաստված Շեքիի մասին վավերագրական ֆիլմով։
Report-ի փոխանցմամբ, ֆիլմը կոչվում է՝ «Շեքի. վայր, որտեղ շեբեքեն, պատմությունը և արհեստագործական արվեստը միաձուլվում են Ադրբեջանի կենդանի ժառանգության հետ»։
Մեծ Կովկասի վեհաշուք լեռներով շրջապատված Շեքիում՝ արվեստը, մաթեմատիկան, ճարտարապետությունը և բնությունը ներդաշնակորեն միաձուլվում են, ինչպես երևում է տեսանյութից։
Ֆիլմը պարունակում է՝ քաղաքի հին մասի և Շեքին խաների պալատի կադրեր, որոնք 2019 թվականին ընդգրկվել են ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի համաշխարհային ժառանգության ցանկում։

27 Января 2026 - 08:59
Помощник президента Азербайджана – руководитель отдела по вопросам внешней политики Администрации президента Хикмет Гаджиев поделился в своем аккаунте в соцсети X документальным фильмом о Шеки, подготовленным телеканалом AnewZ.
Как сообщает Report, картина называется «Шеки: Место, где шебеке, история и ремесленное искусство сливаются в живое наследие Азербайджана».
В Шеки, окруженном величественными горами Большого Кавказа, гармонично сливаются искусство, математика, архитектура и природа, следует из видеоролика.
Фильм содержит кадры старой части города и дворца шекинских ханов, которые включены в список Всемирного наследия ЮНЕСКО в 2019 году.