• 2025 թվականին Ադրբեջանը արտահանել է ավելի քան 240 միլիոն դոլարի ալյումին
2025 թվականին Ադրբեջանում արտադրվել է 50,893 տոննա ալյումինե արտադրանք, ինչը 22.7%-ով պակաս է 2024 թվականի համեմատ։
Armenia.Az-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտնել է Պետական վիճակագրական կոմիտեն։
Միևնույն ժամանակ, 2026 թվականի հունվարի 1-ի դրությամբ պահեստներում եղել է 5,087.9 տոննա պատրաստի արտադրանք։
Մաքսային պետական կոմիտեի (ՄՊԿ) տվյալներով՝ 2025 թվականին Ադրբեջանը արտահանել է 85,803.2 տոննա ալյումին և ալյումինե արտադրանք, ինչը 18.1%-ով ավելի է 2024 թվականի համեմատ։
Արժեքային առումով արտահանման ծավալն աճել է 24.2%-ով՝ կազմելով 244,911,300 դոլար։ Արտահանման մասնաբաժինը ընդհանուր ծավալում կազմել է 0.98% (2024 թվականը՝ 0.74%)։

26 Января 2026 - 15:14
Азербайджан в 2025 году произвел 50 тыс. 893 тонн алюминиевых изделий, что на 22,7% меньше показателя 2024 года.
При этом по состоянию на 1 января 2026 года на складах находилось 5 тыс. 87,9 тонн готовой продукции.
Согласно данным Государственного таможенного комитета (ГТК), Азербайджан в 2025 году экспортировал 85 тыс. 803,2 тонн алюминия и изделий из них, что на 18,1% больше 2024 года.
В стоимостном выражении объем экспорта вырос на 24,2%, составив 244 млн 911,3 тыс. долларов США. Доля экспорта в общем объеме составила 0,98% (2024 год – 0,74%).