26 Հունվարի 2026 - 17:01
2025 թվականի առաջին 11 ամիսներին Ադրբեջան այցելող իսրայելցի զբոսաշրջիկների թիվը կրկնապատկվել է։ Այժմ շաբաթական 20 չվերթ է իրականացվում, և այս թիվը նախատեսվում է ավելացնել։
AZERTAC-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտարարել է Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարար Ջեյհուն Բայրամովը իր իսրայելցի գործընկեր Գիդեոն Սաարի հետ ճեպազրույցի ժամանակ։
Նախարարը նշել է, որ հանդիպմանը քննարկվել են նաև միջազգային և տարածաշրջանային անվտանգության հարցեր։
«Մենք կարծիքներ փոխանակեցինք Մերձավոր Արևելքում և Գազայում հրադադարի վերաբերյալ։ Մենք կողմ ենք հանդես գալիս խաղաղության հաստատմանը և խնդիրների բանակցությունների ճանապարհով լուծմանը», - ասել է Բայրամովը։

• Байрамов: Число посещающих Азербайджан туристов из Израиля выросло вдвое
Число посещающих Азербайджан туристов из Израиля за 11 месяцев 2025 года выросло вдвое. В настоящее время выполняется 20 рейсов в неделю, и это число планируется увеличить.
Как передает АЗЕРТАДЖ, об этом сообщил министр иностранных дел Азербайджана Джейхун Байрамов на брифинге со своим израильским коллегой Гидеоном Сааром.
Министр заявил, что на встрече также обсуждались вопросы международной и региональной безопасности.
«Мы провели обмен мнениями по поводу прекращения огня на Ближнем Востоке и в Газе. Мы выступаем за установление мира и решение вопросов путем переговоров»,  сказал Джейхун Байрамов.