26 Հունվարի 2026 - 14:36
Արհեստական բանականությունն ի վիճակի է՝ արմատապես վերափոխելու Ադրբեջանի հասարակությունը և ազգային տնտեսությունը։
Ինչպես հաղորդում է Report-ը, նմն կարծիք է հայտնել՝ Տնտեսական բարեփոխումների և հաղորդակցության վերլուծության կենտրոնի (ՏԲՀՎԿ) տնօրեն Վուսալ Գասըմլըն՝ InsurTech (Ապահովագրական տեխնոլոգիաներ) դասագրքի շնորհանդեսի ժամանակ, որը մշակվել է ՏԲՀՎԿ-ի կողմից՝ Ադրբեջանի Հանրապետության նախագահին առընթեր պետական կառավարման ակադեմիայի և «Ադրբեջանի ապահովագրողների ասոցիացիա» ԲԲ-ի հետ համատեղ։
Գասըմլիի խոսքով՝ տեխնոլոգիաների արագ զարգացումը ընդգրկում է տնտեսության բոլոր ոլորտները։ Նա նշել է, որ այսօր հատկապես նկատելի է այսպես կոչված գործակալների վրա հիմնված արհեստական բանականության անցումը, որն ի վիճակի է վերափոխելու ոչ միայն տեխնոլոգիական ոլորտը, այլև հասարակությունն ամբողջությամբ և մարդկանց կենսակերպը: ։
ՏԲՀՎԿ-ի ղեկավարը ընդգծել է, որ այս լայնածավալ վերափոխումների պայմաններում անհնար է անտարբեր մնալ, այդ իսկ պատճառով որոշում է կայացվել՝ մշակել արհեստական բանականության վերաբերյալ դասագիրք՝ համապատասխան փորձագետների մասնակցությամբ։ «Նպատակն է՝ համատեղել տեսական գիտելիքները և պրակտիկան», - հավելել է նա։

• Гасымлы: ИИ изменит национальную экономику Азербайджана
Искусственный интеллект способен кардинально изменить общество и национальную экономику Азербайджана.
Как сообщает Report, данное мнение выразил директор Центра анализа экономических реформ и коммуникаций (ЦАЭРК) Вусал Гасымлы на презентации учебника InsurTech («Страховые технологии»), подготовленного ЦАЭРК совместно с Академией государственного управления при президенте и ОО «Ассоциация страховщиков Азербайджана».
По словам Гасымлы, стремительное развитие технологий охватывает все сектора экономики. Он отметил, что сегодня особенно заметен переход к так называемому агентному искусственному интеллекту, который способен изменить не только технологический сектор, но и общество в целом, а также образ жизни людей.
Глава ЦАЭРК подчеркнул, что на фоне этих масштабных преобразований невозможно оставаться в стороне, поэтому было принято решение о разработке учебника по ИИ с участием профильных специалистов. «Цель — объединить теоретические знания и практику», — добавил он.