26 Հունվարի 2026 - 12:44
Բահրեյնի Թագավորություն կատարած պաշտոնական այցի ընթացքում՝ Միլլի Մեջլիսի նախագահ Սահիբա Գաֆարովան հանդիպել է՝ այդ երկրի թագավոր Համադ բին Իսա Ալ Խալիֆայի հետ։
Armenia.Az-ի փոխանցմամբ՝ գերատեսչության մամուլի ծառայությանը հղումով, հանդիպման ընթացքում Միլլի Մեջլիսի նախագահ Սահիբա Գաֆարովան Բահրեյնի թագավորին է փոխանցել՝ Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի ողջույնները։
Թագավոր Համադ բին Իսա Ալ Խալիֆան, իր հերթին, խնդրել է Գաֆարովային՝ իր ողջույնները փոխանցել Ադրբեջանի նախագահին։
Հանդիպման շրջանակներում Բահրեյնի թագավորը խոսել է՝ Ադրբեջանի զարգացման և երկկողմ հարաբերությունների հետագա խորացման կարևորության մասին։ Նա նաև ընդգծել է՝ խորհրդարանների դրական դերը երկու երկրների միջև կապերի ընդլայնման գործում։
Զրույցի ընթացքում Միլլի Մեջլիսի նախագահ Սահիբա Գաֆարովան նշել է, որ ադրբեջանա-բահրեյնական հարաբերությունները կառուցված են՝ բարեկամության, փոխադարձ վստահության և հարգանքի վրա՝ հայտարարելով, որ մեր երկրների միջև առկա քաղաքական կապերը լայն հնարավորություններ են ստեղծում այլ ոլորտներում, այդ թվում՝ տնտեսական, ներդրումային և զբոսաշրջային համագործակցության համար։ Նա հիշեցրել է, որ այս տարի լրանում է՝ Ադրբեջանի և Բահրեյնի միջև դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 30-ամյակը։ Զրույցի ընթացքում գոհունակություն է հայտնվել նաև՝ միջազգային կազմակերպությունների շրջանակներում մեր բարեկամ երկրների փոխադարձ աջակցության կապակցությամբ։

• Король Бахрейна о развитии Азербайджана
Спикер Милли Меджлиса Сахиба Гафарова в рамках официального визита в Королевство Бахрейн встретилась с Королём этой страны Хамадом бин Исой Аль Халифой.
Как передает Armenia.Az со ссылкой на пресс-службу ведомства, на встрече спикер Милли Меджлиса Сахиба Гафарова передала Королю Бахрейна приветствия Президента Азербайджана Ильхама Алиева.
Король Бахрейна Хамад бин Иса Аль Халифа, в свою очередь, попросил передать свои приветствия Президенту Азербайджана.
В ходе встречи Король Бахрейна высказался о развитии Азербайджана и о важности дальнейшего углубления двусторонних отношений. Он также подчеркнул положительную роль парламентов в расширении связей между нашими странами.
Спикер Милли Меджлиса Сахиба Гафарова отметила во время беседы, что азербайджано-бахрейнские отношения построены на дружбе, взаимном доверии и уважении, заявив, что существующие между нашими странами политические связи создают обширные возможности для сотрудничества в других областях, в том числе в экономической, инвестиционной и туристической. Она напомнила, что в этом году исполнилось 30 лет с установления дипломатических отношений между Азербайджаном и Бахрейном. В беседе также выражалось удовлетворение взаимной поддержкой наших дружественных стран в рамках международных организаций.
Спикер Сахиба Гафарова заметила, что это первый официальный визит спикера Милли Меджлиса Азербайджана в Королевство Бахрейн, подчеркнув затем, что встречные визиты спикеров парламентов, а также и депутатов, и тесные контакты служат дальнейшему углублению связей между законодательными органами. Она поведала о проведённых в рамках визита встречах и вопросах сотрудничества между нашими парламентами.