• Euronews-ը տեսառեպորտաժ է պատրաստել Ադրբեջանի բիզնես միջավայրի վերաբերյալ
Euronews միջազգային լրատվական ալիքը սյուժե է պատրաստել Ադրբեջանում պետական-մասնավոր գործընկերության (ՊՄԳ) զարգացման, տնտեսական դիվերսիֆիկացիայի, ոչ նավթային հատվածի ընդլայնման և դրա հետ կապված՝ մեր երկրի նկատմամբ միջազգային հետաքրքրության աճի վերաբերյալ։
Ինչպես գրում է Report-ը, Էկոնոմիկայի նախարարության նախագծերի կառավարման վարչության պետ Զամիր Դիբիրովը նշել է, որ 2026 թվականի ՊՄԳ պորտֆելը ներառում է ռազմավարական նշանակության և բարձր սոցիալական ազդեցության վեց նախագիծ։
Սյուժեում ներկայացված են մրցունակ բիզնես միջավայրի, ժամանակակից ենթակառուցվածքների ձևավորման և մարդկային կապիտալի զարգացման ուղղությամբ իրականացվող աշխատանքները։
«Ադրբեջանը միջազգային հետաքրքրություն է առաջացնում՝ ընդլայնելով պետական-մասնավոր գործընկերությունը և խթանելով նավթային հատվածից դուրս ներդրումները։  Պաշտոնյաները նշում են, որ վերջին հինգ տարիների ընթացքում երկրում ներդրվել է ավելի քան 29 միլիարդ դոլարի ուղղակի օտարերկրյա ներդրումներ, ընդ որում՝ Թուրքիան, Շվեյցարիան և Միացյալ Նահանգները խոշորագույն ներդրողներից են», - նշվում է Euronews-ի սյուժեում:

24 Января 2026 - 09:33
Международный новостной канал Euronews представил сюжет о развитии государственно-частного партнерства (ГЧП) в Азербайджане, экономической диверсификации, расширении ненефтяного сектора и связанным с этим растущим международным интересом к нашей стране.
Как сообщает Report, начальник отдела управления проектами Министерства экономики Замир Дибиров отметил, что портфель ГЧП на 2026 год включает 6 проектов, имеющих стратегическое значение и высокое социальное воздействие.
В сюжете представлены работы, проводимые в направлении формирования конкурентоспособной бизнес-среды, современной инфраструктуры и развития человеческого капитала.
«Азербайджан привлекает растущий международный интерес, расширяя государственно-частные партнерства и способствуя инвестициям за пределами нефтяного сектора. Чиновники говорят, что за последние пять лет в страну поступило более $29 млрд долларов прямых иностранных инвестиций, причем Турция, Швейцария и Соединенные Штаты являются одними из крупнейших вкладчиков», - говорится в описании к сюжету на сайте Euronews.