22 Հունվարի 2026 - 13:39
2026 թվականին Ուկրաինան նպատակ ունի խորացնել Ադրբեջանի հետ համապարփակ համագործակցությունը և իրականացնել համատեղ նախագծեր մի շարք առանցքային ոլորտներում։
Report-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին նշված է Ադրբեջանում Ուկրաինայի դեսպան Յուրի Գուսևի հոդվածում՝ Ուկրաինայի Միասնության օրվան։
Նրա խոսքով՝ համագործակցության առաջնահերթ ուղղություններն են էներգետիկան, տրանսպորտը և լոգիստիկան, ներդրումների ներգրավումը, ինչպես նաև առողջապահության, կրթության և մշակույթի ոլորտներում համագործակցության զարգացումը։
Դիվանագետն ընդգծել է, որ Ուկրաինայի և Ադրբեջանի միջև ռազմավարական գործընկերության զարգացումը այսուհետ էլ կնպաստի տարածաշրջանային անվտանգության ամրապնդմանը, տնտեսական աճին և արդար աշխարհի ձևավորմանը՝ հիմնված ինքնիշխանության, տարածքային ամբողջականության և միջազգային իրավունքի սկզբունքների վրա։
«Ուկրաինայի և Ադրբեջանի միջև ռազմավարական գործընկերությունը կարևոր դեր է խաղում Սևծովյան-Կասպյան տարածաշրջանում անվտանգության, կայունության և զարգացման ապահովման գործում», - նշել է Գուսևը։

• В Баку состоялась церемония памяти шехида Эльвина Шукюрлю
На Военном мемориальном кладбище состоялась церемония памяти шехида 44-дневной войны, лейтенанта Эльвина Шукюрлю.
Как сообщает Report, в мероприятии приняли участие члены семьи шехида, военнослужащие, а также представители государственных структур и общественности.
Эльвин Шукюрлю родился 14 июня 1997 года в Джалилабадском районе в семье военнослужащего. Он окончил Военный лицей имени Джамшида Нахчыванского и Высшее военное училище, а в 2018 году получил звание лейтенанта и приступил к службе.
В ходе Отечественной войны Эльвин Шукюрлю принимал участие в боях на Дашкесан-Кяльбаджарском направлении и пал шехидом 28 сентября 2020 года. Его тело было предано земле 22 января 2021 года на Военном мемориальном кладбище.