22 Հունվարի 2026 - 09:46
2025 թվականի դեկտեմբերից ի վեր Ադրբեջանը նավթամթերքի երեք առաքում է կատարել դեպի Հայաստան (Վրաստանի միջոցով), ինչը նշանավորում է երկու երկրների միջև ուղիղ առևտրի և տնտեսական փոխազդեցության սկիզբը։
Ինչպես գրում է Report-ը՝ հղում անելով Moody's միջազգային վարկանիշային գործակալությանը, Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև նավթի և նավթամթերքի գնման վերաբերյալ բանակցությունները շարունակվում են։ Զեկույցի հեղինակների կարծիքով, եթե բանակցությունները հաջողությամբ ավարտվեն, դրանք կարող են հանգեցնել կառուցվածքային փոփոխությունների տասնամյակներ տևած մեկուսացումից հետո և նվազեցնել Հայաստանի կախվածությունը ռուսական վառելիքից։
«Աշխարհաքաղաքական լարվածության թուլացումը կարող է ամրապնդել տարածաշրջանային կապը և առևտուրը։ Մարտին խաղաղության պայմանագրի պայմանների համաձայնեցումից հետո Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև երկկողմ հարաբերություններում կառուցողական առաջընթաց է գրանցվել։ Երկու երկրների ղեկավարների միջև դիվանագիտական շփումները ավելի հաճախակի են դարձել, այդ թվում՝ 2025 թվականի օգոստոսին ԱՄՆ միջնորդությամբ ստորագրված պատմական համատեղ հռչակագիրը, որով ամրագրվում է տարածքային պահանջներից հրաժարումը, սահմանների արագացված սահմանազատումը և տրանսպորտային երթուղիների վերականգնումը», - նշվում է զեկույցում։
Moody's-ի գնահատմամբ՝ երկու երկրների միջև լարվածության թուլացումը սկսել է զգալի տնտեսական արդյունքներ տալ։ «Մասնավորապես, անցյալ տարվա հոկտեմբերին Ադրբեջանը վերացրեց իր տարածքով Հայաստան բեռների տարանցման սահմանափակումները, ինչը ցույց է տալիս տնտեսական կապի վերականգնման ներուժը», - նշվում է զեկույցում։

• Moody"s о поставках в Армению азербайджанского топлива
Азербайджан с декабря 2025 года осуществил три поставки нефтепродуктов в Армению (через Грузию), что является сигналом начала прямой торговли и экономического взаимодействия между двумя странами.
Как сообщает Report со ссылкой на международное рейтинговое агентство Moody»s, переговоры Армении по закупкам нефти и нефтепродуктов с Азербайджаном продолжаются. По мнению авторов отчета, а случае успешного завершения переговоров могут ознаменовать структурный сдвиг после десятилетий изоляции и снизить зависимость Армении от российского топлива.
«Геополитическая деэскалация может усилить региональную связанность и торговлю. После согласования условий мирного договора в марте был достигнут конструктивный прогресс во двусторонних отношениях Азербайджана и Армении. Дипломатические контакты между лидерами двух стран стали более частыми, включая знаковую совместную декларацию, подписанную при посредничестве США в августе 2025 года, которая закрепляет отказ от территориальных претензий, ускорение делимитации границы и возобновление транспортных маршрутов», - отмечает агентство.
По оценкам Moody»s, снижение напряженности между двумя странами стало приносить ощутимые экономические результаты. «В частности, в октябре прошлого года Азербайджан снял ограничения на транзит грузов в Армению через свою территорию, что демонстрирует потенциал восстановления экономической связанности», - говорится в отчете.
В январе текущего года США и Армения формализовали рамку реализации проекта «Маршрут Трампа» (TRIPP, Trump Route for International Peace and Prosperity). Эта инициатива направлена на стимулирование региональной торговли, расширение транспортной связанности и создание новых маршрутов, связывающих Центральную Азию и Каспийский регион с Европой.