22 Հունվարի 2026 - 11:23
Հունվարի 21-ին Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը Դավոսում հանդիպել է Vitol ընկերության գործադիր տնօրեն Ռասել Հարդիի հետ։
Ինչպես տեղեկացնում է ԱԶԵՐԹԱՋ-ը, զրույցի ընթացքում տեղեկատվություն է տրամադրվել Ադրբեջանում իրականացվող նավթային ռազմավարության մասին, շոշափվել է երկրի դերը Եվրոպայի էներգետիկ անվտանգության ապահովման գործում: Այս համատեքստում ընդգծվել է, որ մի շարք եվրոպական երկրներ, այդ թվում՝ ԵՄ անդամ մի քանի պետություններ, կախված են ադրբեջանական գազից։
Հանդիպմանը կարծիքներ են փոխանակվել Ադրբեջանի և Vitol-ի միջև համագործակցության վերաբերյալ։
Հարկ է նշել, որ Vitol ընկերությունը, որի գլխավոր գրասենյակը գտնվում է Ռոտերդամում, աշխարհի առաջատար նավթաթրեյդինգային ընկերություններից մեկն է։ 1966 թվականին հիմնադրված Vitol Group-ը աշխարհի հում նավթի վաճառքով զբաղվող երեք խոշորագույն բրոկերային ընկերություններից մեկն է։

• Алиев встретился в Давосе с главным исполнительным директором компании Vitol
21 января президент Азербайджанской Республики Ильхам Алиев встретился в Давосе с главным исполнительным директором компании Vitol Расселом Харди.
Как сообщает АЗЕРТАДЖ, в ходе беседы была предоставлена информация о реализуемой в Азербайджане нефтяной стратегии, затронута роль нашей страны в обеспечении энергетической безопасности Европы. В этом контексте было подчеркнуто, что несколько европейских стран, в том числе ряд государств-членов Европейского Союза, обеспечиваются азербайджанским газом.
На встрече состоялся обмен мнениями по вопросам сотрудничества между нашей страной и данной компанией.
Отметим, что компания Vitol, головной офис которой расположен в Роттердаме, является одной из ведущих нефтетрейдинговых компаний мира. Основанная в 1966 году группа Vitol входит в тройку крупнейших мировых брокерских компаний по торговле сырой нефтью.