22 Հունվարի 2026 - 09:20
Հունվարի 21-ին Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը Դավոսում հանդիպել է Եվրոպական Միության ընդլայնման հարցերով հանձնակատար Մարթա Կոսի հետ։
AZERTAC-ի փոխանցմամբ՝ զրույցի ընթացքում գոհունակությամբ է հիշատակվել Մարթա Կոսի անցյալ տարի Ադրբեջան կատարած այցը, այդ թվում՝ Ղարաբաղ, և պետության ղեկավարի հետ նրա հանդիպումը։ Մարթա Կոսը նշել է, որ խորապես տպավորված է ազատագրված տարածքներում իրականացվող շինարարական և վերականգնողական աշխատանքներով։
Հանդիպմանը կարծիքներ են փոխանակվել Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև հարաբերությունների կարգավորման և խաղաղության օրակարգի առաջխաղացման վերաբերյալ։ Քննարկվել են նաև էներգետիկայի, տարածաշրջանային տրանսպորտային հաղորդակցությունների, մարդասիրական ականազերծման և այլ ոլորտներում համագործակցությունը, ինչպես նաև Ադրբեջանի ներդրումը Եվրոպայի էներգետիկ անվտանգության ապահովման գործում:
Մարտա Կոսը նշել է, որ Եվրամիությունը պատրաստ է աջակցել Ադրբեջանի մարդասիրական ականազերծման ջանքերին, ինչպես նաև Նախչըվանում երկաթուղային գծի վերականգնման նախագծերին։
Զրույցի ընթացքում ընդգծվել է մեծ հեռանկարների առկայությունը Ադրբեջանի և Եվրամիության միջև բազմաթիվ ոլորտներում համագործակցության հետագա ընդլայնման համար, կարծիքներ են փոխանակվել այս հարցի շուրջ։

22 Января 2026 - 09:20
21 января Президент Азербайджанской Республики Ильхам Алиев встретился в Давосе с комиссаром Европейского Союза по вопросам расширения Мартой Кос.
Как сообщает АЗЕРТАДЖ, в ходе беседы с удовлетворением были отмечены состоявшийся в прошлом году визит Марты Кос в Азербайджан, в том числе в Карабах, и ее встреча с главой нашего государства. Марта Кос сказала, что строительно-восстановительные работы, проводимые на освобожденных от оккупации территориях, произвели на нее глубокое впечатление.
На встрече состоялся обмен мнениями о нормализации отношений между Азербайджаном и Арменией и продвижении мирной повестки. Также были обсуждены вопросы сотрудничества в области энергетики, региональных транспортных коммуникаций, гуманитарного разминирования и в других сферах, затронут вклад нашей страны в энергетическую безопасность Европы.
Марта Кос отметила, что Европейский Союз готов оказать поддержку деятельности Азербайджана в области гуманитарного разминирования, а также проектам по восстановлению железнодорожной линии в Нахчыване.
В ходе беседы было подчеркнуто наличие больших перспектив для дальнейшего расширения сотрудничества между Азербайджаном и Европейским Союзом во многих областях, состоялся обмен мнениями по этому вопросу.