• Ի.Ալիև. Ադրբեջանը միանում է Խաղաղության խորհրդին, կիսելով նրա ազնիվ առաքելությունը
Շնորհակալություն եմ հայտնում՝ Ադրբեջանի Հանրապետությանը Խաղաղության խորհրդին որպես հիմնադիր երկիր միանալու հրավեր ուղարկելու Ձեր ուղերձի համար։
Ես ընդունում եմ այս հրավերը՝ որպես փոխադարձ հարգանքի վրա հիմնված՝ Ադրբեջանի Հանրապետության և Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների միջև փոխշահավետ գործընկերության նշան, ինչպես նաև՝ որպես տարածաշրջանային և համաշխարհային մակարդակներում խաղաղության և կայունության խթանման գործում Ադրբեջանի դերի ճանաչում։
Ադրբեջանի Հանրապետությունը միանում է Խաղաղության խորհրդին՝ կիսելով նրա ազնիվ առաքելությունը՝ վերջ դնել Գազայի հատվածում հակամարտությանը և կառուցել ավելի անվտանգ և բարգավաճ ապագա այս երկարատև հակամարտությունից տուժած բոլորի համար։
Հավատում եմ, որ Խաղաղության խորհուրդը կդառնա արդյունավետ միջազգային կազմակերպություն և հաջողությամբ կկատարի իր առաքելությունը։
Անկեղծ երախտագիտությունն եմ հայտնում Ձեզ՝ Ձեր հեռատես առաջնորդության և խաղաղությունն ամրապնդելու ջանքերի համար։ Մաղթում եմ Ձեզ հաջողություններ՝ Խաղաղության խորհրդի նախագահի պաշտոնում պարտականությունների կատարման մեջ։

21 Января 2026 - 13:04
Благодарю Вас за письмо с приглашением Азербайджанской Республики присоединиться к Совету мира в качестве страны-учредителя.
Я принимаю это приглашение как знак взаимовыгодного и основанного на взаимном уважении партнерства между Азербайджанской Республикой и Соединенными Штатами Америки, а также как признание роли Азербайджана в продвижении мира и стабильности на региональном и глобальном уровнях.
Азербайджанская Республика присоединяется к Совету мира, разделяя его благородную миссию прекратить конфликт в секторе Газа и построить более безопасное и процветающее будущее для всех пострадавших от этого затянувшегося конфликта.
Верю, что Совет мира станет эффективной международной организацией и с успехом выполнит возложенную на него миссию.
Выражаю Вам искреннюю признательность за Ваше дальновидное руководство и усилия по укреплению мира. Желаю Вам удачи в исполнении обязанностей председателя Совета мира».