• Թրամփը՝ Ալիևին. Ինձ համար մեծ պատիվ է հրավիրել Ձեզ միանալու իմ պատմական նախաձեռնությանը
Ինձ համար մեծ պատիվ է հրավիրել Ձեզ՝ Ադրբեջանի Հանրապետության նախագահին, միանալու՝ Մերձավոր Արևելքում խաղաղությունն ամրապնդելու և համաշխարհային հակամարտության լուծման նոր ու համարձակ մոտեցում սկսելու իմ պատմական նշանակության և հիանալի նախաձեռնությանը։
2025 թվականի սեպտեմբերի 29-ին ես հայտարարեցի Գազայում հակամարտությունը դադարեցնելու համապարփակ ծրագրի մասին՝ քսան կետից բաղկացած և բացառիկ նշանակության ճանապարհային քարտեզ, որը արագորեն ընդունվեց աշխարհի բոլոր առաջնորդների, այդ թվում՝ արաբական աշխարհի խոշոր պետությունների, Իսրայելի ու Եվրոպայի ղեկավարների կողմից։ Այս ծրագիրը առաջ մղելու համար նոյեմբերի 17-ին ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհուրդը մեծամասնությամբ ընդունեց 2803 բանաձևը՝ ողջունելով և հաստատելով մեր հայեցակարգը։
Ժամանակն է այս երազանքները իրականություն դարձնել։ Այս ծրագրի անկյունաքարը Խաղաղության խորհուրդն է՝ երբևէ ստեղծված ամենատպավորիչ և ազդեցիկ խորհուրդը, որը կհիմնադրվի որպես նոր միջազգային կազմակերպություն և անցումային կառավարման վարչություն։
Մեր ջանքերի շնորհիվ հնարավոր կլինի միավորել երկրների պատվավոր խումբ, որը պատրաստ է աջակցել երկարատև խաղաղություն հաստատելու ազնիվ առաքելությանը՝ պատիվ, որը բաժին է ընկնում նրանց, ովքեր ցուցաբերում են առաջնորդություն և զգալի ներդրում են ունենում ապագա սերունդների անվտանգությանն ու բարգավաճմանը։ Մոտ ապագայում մնք նիստ կանցկացնենք մեր հրաշալի և նվիրված գործընկերների հետ, որոնցից շատերը բարձր հարգանքի արժանացած համաշխարհային առաջնորդներ են։
Որպես Խաղաղության խորհրդի նախագահ՝ ես պաշտոնապես հրավիրում եմ Ադրբեջանի Հանրապետությանը՝ միանալ կազմակերպության կանոնադրությանը որպես հիմնադիր անդամ և դառնալ Խորհրդի անդամ պետություն։ Այս կազմակերպությունը կլինի եզակի իր տեսակի մեջ, քանի որ նման բան երբեք գոյություն չի ունեցել։ Յուրաքանչյուր անդամ պետություն կկարողանա առաջ քաշել լիազոր ներկայացուցիչ՝ իր անունից մասնակցելու Խորհրդի նիստերին։ Այս ուղերձին Դուք կից կգտնեք Խաղաղության խորհրդի համապարփակ ծրագիրը և կանոնադրությունը, որոնք սպասում են Ձեր ստորագրմանը և վավերացմանը։
Հուսով եմ Ձեզ հետ համագործակցությանը և այսուհետ՝ ամբողջ աշխարհում բոլորի համար երկարատև խաղաղության, բարգավաճման և բարության հասնելու համար։

• Трамп — Алиеву: Для меня огромная честь пригласить Вас присоединиться к моей исторической инициативе
21 Января 2026 - 13:02
Президент США Дональд Трамп направил Президенту Азербайджанской Республики Ильхаму Алиеву письмо.
Как передает АЗЕРТАДЖ в тексте письма говорится:
Для меня огромная честь пригласить Вас – Президента Азербайджанской Республики присоединиться к моей исторически значимой и великолепной инициативе по укреплению мира на Ближнем Востоке, а также приступить к осуществлению нового и смелого подхода к решению глобального конфликта!
29 сентября 2025 года я сделал заявление по поводу Комплексного плана по прекращению конфликта в Газе – исключительной по значимости и состоящей из двадцати пунктов дорожной карты, которая в скором времени была принята всеми мировыми лидерами, в том числе главами крупных государств арабского мира, Израиля и Европы. Для продвижения этого Плана 17 ноября Совет Безопасности ООН подавляющим большинством голосов принял резолюцию номер 2803, которая приветствовала и одобрила нашу концепцию.
Настало время превратить все эти мечты в реальность. Основополагающим элементом этого Плана является Совет мира – наиболее впечатляющий и влиятельный Совет из когда-либо созданных, который будет основан в качестве новой международной организации и Администрации Переходного правления.
Благодаря нашим усилиям станет возможно собрать воедино почтенную группу стран, готовых поддержать благородную миссию по установлению прочного мира – честь, которая выпадает на долю тех, кто готов продемонстрировать умение руководить на деле и внести яркий вклад в обеспечение безопасности и процветания будущих поколений. В ближайшем будущем мы собираемся провести заседание с участием наших прекрасных и преданных партнеров, большинство из которых являются очень уважаемыми мировыми лидерами.
Как председатель правления Совета мира, я официально приглашаю Азербайджанскую Республику присоединиться к Уставу организации в качестве страны-учредителя и стать страной-участницей Совета. Данная организация будет уникальной в своем роде, поскольку такого никогда раньше не было! Каждая страна-участница сможет выдвинуть полномочного представителя для участия на заседаниях Совета от своего имени. В приложении к этому письму Вы найдете Комплексный план и Устав правления Совета мира, который ожидает Вашей подписи и ратификации.
Надеюсь на сотрудничество с Вами и впредь в стремлении достигнуть прочного мира, процветания и добра для всех во всем мире!