21 Հունվարի 2026 - 14:15
Հունվարի 21-ին Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը Դավոսում հանդիպել է Չեխիայի վարչապետ Անդրեյ Բաբիշի հետ։
Զրույցի ընթացքում ընդգծվել է լավ հնարավորությունների առկայությունը երկու երկրների միջև քաղաքական, տնտեսական, էներգետիկ, մեքենաշինության, տրանսպորտի և այլ ոլորտներում համագործակցության ընդլայնման համար։ Նրանք նաև անդրադարձել են երկկողմ հարաբերությունների խորացման գործում փոխադարձ այցելությունների կարևորությանը։ Ադրբեջանի նախագահը և Չեխիայի վարչապետը մտքեր են փոխանակել երկկողմ կապերի հեռանկարների, ապագա շփումների և փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող այլ հարցերի շուրջ։
Անդրեյ Բաբիշը Իլհամ Ալիևին հրավիրել է պաշտոնական այց կատարել Չեխիա։ Իլհամ Ալիևը, իր հերթին, Անդրեյ Բաբիշին պաշտոնական այցով հրավիրել է մեր երկիր։ Երկու հրավերներն էլ ընդունվել են։

21 Января 2026 - 11:47
21 января президент Азербайджана Ильхам Алиев встретился в Давосе с премьер-министром Чехии Андреем Бабишем.
В ходе беседы были подчеркнуты хорошие возможности для расширения сотрудничества между нашими странами в политической, экономической, энергетической, машиностроительной, транспортной и других сферах. Была затронута важность взаимных визитов в углублении двусторонних отношений. Президент Азербайджана и премьер-министр Чехии обменялись мнениями о перспективах двусторонних связей, будущих контактах и других вопросах, представляющих взаимный интерес.
Андрей Бабиш пригласил Ильхама Алиева посетить с официальным визитом Чехию. Ильхам Алиев, в свою очередь, пригласил Андрея Бабиша совершить официальный визит в нашу страну. Оба приглашения были приняты.