21 Հունվարի 2026 - 14:48
Կատար կատարած այցի ընթացքում Ադրբեջանի Հանրապետության պաշտպանության նախարարի առաջին տեղակալ, Ադրբեջանական բանակի գլխավոր շտաբի պետ, գեներալ-գնդապետ Քերիմ Վելիևը հանդիպումներ է ունեցել Կատարի պետության փոխվարչապետ և պաշտպանության գծով պետնախարար, Նորին Մեծություն շեյխ Սաուդ բին Աբդուլռահման բին Հասան Ալ Թանիի և Կատարի Զինված ուժերի գլխավոր շտաբի պետ, գեներալ-լեյտենանտ Ջասիմ բին Մոհամմեդ Ալ Մաննայի հետ, տեղեկացնում է Armenia.Az-ը։
Հանդիպումների ընթացքում, որոնց մասնակցել է նաև Կատարի պետությունում Ադրբեջանի Հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպան Ադիշ Մամեդովը, ընդգծվել է DIMDEX 2026 ցուցահանդեսի կարևորությունը երկրների ծովային պաշտպանության կարողությունների ընդլայնման առումով։
Կողմերը վստահություն են հայտնել ռազմական կապերի հետագա զարգացման կապակցությամբ և քննարկել Ադրբեջանի և Կատարի միջև ռազմական և ռազմատեխնիկական ոլորտներում համագործակցության ընդլայնման հեռանկարները՝ նշելով համատեղ զորավարժությունների անցկացման կարևորությունը, ինչպես նաև մտքերի փոխանակություն են իրականացրել փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող մի շարք այլ հարցերի շուրջ։

• Азербайджан и Катар обсудили важность проведения совместных военных учений
Первый заместитель министра обороны Азербайджанской Республики – начальник Генерального штаба Азербайджанской Армии генерал-полковник Керим Велиев в рамках визита в Катар провёл встречи с заместителем премьер-министра Государства Катар и государственным министром по делам обороны Его Высочеством шейхом Саудом бин Абдулрахманом бин Хасаном Аль Тани, а также с начальником Генерального штаба Вооружённых сил Катара генерал-лейтенантом Джасимом бин Мухаммедом Аль Маннаи.
На встречах, в которых также принял участие чрезвычайный и полномочный посол Азербайджанской Республики в Государстве Катар Адыш Мамедов, было подчеркнуто, что выставка «DIMDEX 2026» представляет важное значение с точки зрения расширения оборонительных способностей стран с моря.
Стороны выразили уверенность в дальнейшем развитии военных связей и обсудили перспективы расширения сотрудничества между Азербайджаном и Катаром в военной и военно-технической областях, отметив важность проведения совместных военных учений, а также провели широкий обмен мнениями по ряду других вопросов, представляющих взаимный интерес.