• Ադրբեջան-Հայաստան խաղաղության համաձայնագիրը հզոր ազդանշան է աշխարհի երկրների համար. Շառլ Միշել
Ադրբեջանի և Հայաստանի կողմից իրականացվող խաղաղության համաձայնագիրը հզոր ազդանշան է աշխարհի երկրների համար: Այն ցույց է տալիս, որ չնայած դժվարություններին և տառապանքներին՝ երկու կողմերն էլ կամք ունեն դեպի ապագա հույսով և լավատեսությամբ նայելու։
Ինչպես հաղորդում է Armenia.Az-ը, այս մասին հունվարի 9-ին Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի հետ հանդիպման ժամանակ հայտարարել է «Հանուն մարդկային եղբայրության Զաիդի մրցանակի» ժյուրիի անդամ, Եվրոպական Միության խորհրդի նախկին նախագահ Շառլ Միշելը։
«Սա ուղղակիորեն կապված է այն արժեքների հետ, որոնք մենք ցանկանում ենք առաջ տանել և պաշտպանել: Մենք կարծում ենք, որ ապագայում այդ արժեքները պետք է ավելի ակտիվ կերպով առաջ տարվեն: Ես կցանկանայի կրկին ընդգծել, որ մենք բարձր ենք գնահատում Ձեր առաջնորդությունը և խաղաղության համաձայնագիրը: Մրցանակի մասին որոշում ընդունելով՝ մենք ցանկանում ենք ցույց տալ մեր աջակցությունը այս խաղաղության համաձայնագրի իրականացման համար Ձեր կողմից ձեռնարկվող բոլոր ջանքերին, ինչպես նաև մաղթում ենք դրական հույսեր և հեռանկարներ Հարավային Կովկասի և ավելի լայն տարածաշրջանի համար», - հայտարարել է Շառլ Միշելը:

• Шарль Мишель: Мирное соглашение Азербайджана и Армении — очень мощный сигнал для стран мира
Мирное соглашение, реализуемое Азербайджаном и Арменией, является очень мощным сигналом для стран мира. Это говорит о том, что, несмотря на трудности и страдания, у сторон есть воля смотреть в будущее с надеждой и оптимизмом.
Как передает Armenia.Az, об этом заявил член жюри «Премии Заида за человеческое братство», бывший президент Совета Европейского союза Шарль Мишель на состоявшейся 9 января встрече с президентом Азербайджана Ильхамом Алиевым.
«Это напрямую связано с ценностями, которые мы хотим продвигать и защищать. Мы считаем, что в будущем эти ценности должны продвигаться ещё активнее. Хочу вновь подчеркнуть, что мы высоко ценим Ваше лидерство и мирное соглашение. Принятым решением о премии мы хотим продемонстрировать нашу поддержку всех усилий, которые Вы прилагаете для реализации этого мирного соглашения, а также пожелать позитивных надежд и перспектив для Южного Кавказа и более широкого региона», — заявил Шарль Мишель.