• «Խաղաղության խորհուրդ». Բաքուն ընդունում է Թրամփի հրավերը
Հունվարի 16-ին ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը հայտարարեց «Խաղաղության խորհուրդ» անվամբ միջազգային կազմակերպություն ստեղծելու իր որոշման մասին՝ հրավիրելով Ադրբեջանի Հանրապետությանը դառնալ կազմակերպության հիմնադիր անդամ։
Արտաքին գործերի նախարարությունից Armenia.Az-ին հայտնել են, որ Ադրբեջանի Հանրապետությունն ընդունել է հրավերը և ամերիկյան կողմին տեղեկացրել Խաղաղության խորհրդի հիմնադիր անդամ դառնալու իր մտադրության մասին։
«Ամերիկյան կողմին կուղարկվի պաշտոնական նամակ, որը հաստատում է Ադրբեջանի անդամակցությունը Խաղաղության խորհրդին, և պահանջվող ընթացակարգերի շրջանակներում կիրականացվեն համապատասխան միջոցառումներ։ Ադրբեջանը, ինչպես միշտ, պատրաստ է ակտիվորեն նպաստել միջազգային համագործակցությունը, խաղաղությունը և կայունությունը», - ասվում է ԱԳՆ հաղորդագրության մեջ։

21 Января 2026 - 10:21
Президент США Дональд Трамп, 16 января объявив о решении создать международную организацию под названием «Совет мира», пригласил Азербайджанскую Республику стать государством-учредителем в данной организации.
Как сообщили Armenia.Az в МИД, Азербайджанская Республика приняла приглашение и довела до сведения американской стороны свое намерение стать государством-учредителем Совета мира.
«Официальное подтверждающее письмо относительно членства Азербайджана в Совете мира будет направлено американской стороне, и в рамках требуемых процедур будут реализованы соответствующие меры. Азербайджан, как всегда, готов активно способствовать международному сотрудничеству, миру и стабильности», — говорится в сообщении МИД.