21 Հունվարի 2026 - 13:36
Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի հանձնարարականի համաձայն՝ շարունակվում է Մեծ վերադարձը օկուպացիայից ազատագրված տարածքներ։
Report-ի փոխանցմամբ՝ Խանքենդի քաղաք են տեղափոխվում ընտանիքներ, որոնք նախկինում ժամանակավորապես բնակվել են երկրի տարբեր շրջաններում, հիմնականում հանրակացարաններում, առողջարաններում և վարչական շենքերում։
Առաջին փուլում Խանքենդի է տեղափոխվում 36 ընտանիք՝ 162 մարդ։ Հայրենիք վերադարձող բնակիչները շնորհակալություն են հայտնել նախագահ Իլհամ Ալիևին և առաջին փոխնախագահ Մեհրիբան Ալիևային՝ պետական համակողմանի աջակցության համար։ Նրանք նաև երախտագիտություն են հայտնել քաջարի ադրբեջանական բանակին, նրա հերոս զինվորներին և սպաներին, հարգել են Հայրենի հողերի ազատագրման համար իրենց կյանքը զոհաբերած նահատակների հիշատակը։

• Великое возвращение: в Ханкенди выехала первая группа бывших вынужденных переселенцев
В соответствии с поручением президента Азербайджана Ильхама Алиева продолжается Великое возвращение на освобожденные от оккупации территории.
Как передает Report, в город Ханкенди переселяются семьи, ранее временно проживавшие в различных регионах республики, преимущественно в общежитиях, санаториях и административных зданиях.
На первом этапе в Ханкенди переселены 36 семей - 162 человека. Вернувшиеся в родные края жители выразили благодарность президенту Ильхаму Алиеву и первому вице-президенту Мехрибан Алиевой за всестороннюю государственную поддержку. Они также поблагодарили доблестную Азербайджанскую Армию, героических солдат и офицеров, а также почтили память шехидов, отдавших жизнь за освобождение наших земель.