20 Հունվարի 2026 - 22:17
Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևն այսօր Դավոսում հանդիպել է՝ Վերակառուցման և զարգացման եվրոպական բանկի (ՎԶԵԲ) նախագահ Օդիլ Ռենո-Բասոյի հետ։
Armenia.Az-ի փոխանցմամբ, այս մասին տեղեկատվությունը տեղադրվել է պետության ղեկավարի պաշտոնական կայքում։
Կողմերը գոհունակություն են հայտնել Ադրբեջանի և ՎԶԵԲ-ի համագործակցությունից և նշել, որ բանկը մի շարք հաջող նախագծեր է իրականացրել Ադրբեջանում։ Այս համատեքստում նրանք հիշատակել են ջրամատակարարման նախագծերը շրջաններում, այդ թվում՝ Գյանջայում ու Շեքիում, և քննարկել են Բաքվում և Ապշերոնի թերակղզում ջրամատակարարման, կեղտաջրերի և անձրևաջրերի համակարգերի արդիականացման պետական ծրագրի շրջանակներում՝ 2026-2035 թվականների նախագծերի ֆինանսավորումը։
Հանդիպմանը մտքերի փոխանակում է տեղի ունեցել՝ վերականգնվող էներգիայի ոլորտի ֆինանսավորման, Նախչըվանի տրանսպորտային համակարգի արդիականացման և երկրի տարածաշրջաններում թափոնների կառավարման հարցերի շուրջ։
Զրույցի ընթացքում կողմերը քննարկել են՝ Ադրբեջանի բանկային ոլորտը, պետության կողմից ձեռնարկատիրության զարգացման և տեղացի ու արտասահմանցի գործարարների համար բարենպաստ ներդրումային միջավայր ստեղծելու ուղղությամբ անցկացվող աշխատանքները։

20 Января 2026 - 17:17
Президент Азербайджана Ильхам Алиев встретился сегодня в Давосе с президентом Европейского банка реконструкции и развития (ЕБРР) Одиль Рено-Бассо.
Стороны выразили удовлетворение сотрудничеством нашей страны и ЕБРР, отметили, что банк реализовал в Азербайджане ряд успешных проектов. В этом контексте были упомянуты проекты по водоснабжению регионов, в том числе Гянджи и Шеки, обсуждено финансирование проектов в рамках Госпрограммы по модернизации систем водоснабжения, сточных и дождевых вод в Баку и на Абшеронском полуострове на 2026–2035 годы.
На встрече состоялся обмен мнениями по вопросам финансирования сектора возобновляемой энергии, обновления транспортной системы Нахчывана, утилизации бытовых отходов в регионах страны.
В ходе беседы были затронуты банковский сектор Азербайджана, проводимая государством работа для развития предпринимательства и создания благоприятной инвестиционной среды для местных и иностранных бизнесменов.