• Դեսպան. Ադրբեջանի մարդասիրական օգնությունը կարևոր նշանակություն ունի Ուկրաինայի համար
Բաքվում Ուկրաինայի դեսպան Յուրի Գուսևը հայտարարել է, որ Ադրբեջանի մարդասիրական օգնությունը կարևոր նշանակություն ունի Ուկրաինայի համար։
Report-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին նա ասել է.լրագրողներին:
«Ես ուզում եմ մեր շնորհակալությունն ու երախտագիտությունը հայտնել նախագահ Իլհամ Ալիևին և ամբողջ ադրբեջանական ժողովրդին։ Մենք գնահատում ենք ձեր աջակցությունը։ <...> Մարդասիրական օգնության փաթեթը շատ կարևոր է մեզ համար, հատկապես ձմռանը՝ մեր էներգետիկ ենթակառուցվածքների վրա ռուսական հարձակումներից հետո», - ասել է դեսպանը։
Նա նաև համերաշխություն է հայտնել ադրբեջանական ժողովրդին՝ «Սև հունվարի» իրադարձություններից հետ կապված (1990 թվականի հունվարի 20 - խմբ.)։
«Մենք միշտ համերաշխ ենք ադրբեջանական ժողովրդի հետ և միշտ աջակցում ենք Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականությանը, ինքնիշխանությանը և ազատությանը», - ասել է նա։
Նշենք, որ այսօր Ադրբեջանից՝ Սումգայիթի տեխնոլոգիական պարկից մարդասիրական օգնության շրջանակներում Ուկրաինա է ուղարկվել էլեկտրական սարքավորումների հերթական խմբաքանակ։

20 Января 2026 - 16:55
Украинский посол в Баку Юрий Гусев заявил, что гуманитарная помощь Азербайджана имеет важное значение для Украины.
Как передает Report, об этом он сказал журналистам.
«Я хочу выразить нашу благодарность, нашу признательность президенту Ильхаму Алиеву и всему азербайджанскому народу, мы ценим вашу поддержку. Пакет гуманитарной помощи очень важен для нас, особенно в зимнее время после российских атак на электроэнергетическую инфраструктуру», — сказал посол.
Он также выразил солидарность с азербайджанским народом в связи с событиями «Черного января» (20 января 1990 года — ред.).
«Мы всегда солидарны с азербайджанским народом и всегда поддерживаем территориальную целостность, суверенитет и свободу Азербайджана», — сказал он.
Отметим, что сегодня очередной груз из электрооборудования был отправлен с территории Сумгайытского технологического парка из Азербайджана в Украину в рамках гуманитарной помощи.