• Համազգային սգո օր. ադրբեջանական ժողովուրդը հարգում է նահատակների հիշատակը
Վաղ առավոտից Ադրբեջանի քաղաքացիները հավաքվում են Նահատակների ծառուղում՝ Հունվարի 20-ի ողբերգության զոհերի լուսավոր հիշատակը հարգելու համար։
Report-ի փոխանցմամբ՝ մարդիկ ծաղիկներ են դնում նահատակների շիրիմներին և հարգանքի տուրք մատուցում։
Նշենք, որ 1990 թվականի հունվարի 19-ի լույս 20-ի գիշերը ԽՍՀՄ Կոմկուսի Կենտկոմի գլխավոր քարտուղար Միխայիլ Գորբաչովի հրամանով Բաքու և Ադրբեջանի մի քանի շրջաններ մեցվեցին ԽՍՀՄ պաշտպանության նախարարության, Պետական անվտանգության կոմիտեի և ներքին գործերի նախարարության զորամասեր, որոնք դաժան հաշվեհարդար տեսան խաղաղ բնակչության նկատմամբ, սպանվեցին, վիրավորվեցին և անհետ կորան հարյուրավոր մարդիկ։ Մինչև արտակարգ դրություն հայտարարելը, զինվորականները դաժանաբար սպանեցին 82 մարդու, ևս 20-ին՝ ծանր վիրավորեցին։ Արտակարգ դրություն հայտարարելուց հետո մի քանի օրվա ընթացքում Բաքվում սպանվեց 21 մարդ։ Եվս ութ մարդ սպանվեց այն շրջաններում և քաղաքներում, որտեղ արտակարգ դրություն չէր հայտարարվել՝ հունվարի 25-ին Նեֆթչալայում և հունվարի 26-ին Լենքորանում։

• День всенародной скорби: азербайджанский народ чтит память шехидов
С раннего утра граждане Азербайджана приходят на Аллею шехидов, чтобы почтить светлую память жертв трагедии 20 Января.
Как сообщает Report, люди возлагают цветы на могилы шехидов и отдают дань уважения их памяти.
Отметим, что в ночь с 19 на 20 января 1990 года по приказу генерального секретаря ЦК Компартии СССР Михаила Горбачева в Баку и несколько районов Азербайджана были введены военные подразделения Министерства обороны, Комитета государственной безопасности и Министерства внутренних дел СССР, учинена расправа над мирным населением, сотни людей были убиты, ранены и пропали без вести. До объявления населению о введении чрезвычайного положения военнослужащие безжалостно убили 82 и тяжело ранили 20 человек. В течение нескольких дней после объявления чрезвычайного положения в городе Баку был убит 21 человек. Еще 8 человек были убиты в районах и городах, где не было объявлено чрезвычайное положение — 25 января в Нефтчале и 26 января в Лянкяране.