• Թուրքիայի դեսպան. Հունվարի 20-ի իրադարձությունները որոշեցին ադրբեջանական ժողովրդի հետագա ուղին դեպի անկախություն
19 Հունվարի 2026 - 16:33
Ադրբեջանում Թուրքիայի դեսպան Բիրոլ Աքգյունը մեկնաբանել է 1990 թվականի հունվարի 20-ի իրադարձությունները՝ նշելով, որ հարյուրավոր ադրբեջանցիների զոհվելը այն բարձր գինն էր, որը ժողովուրդը ստիպված էր վճարել անկախության համար։
Report-ի փոխանցմամբ՝ լրագրողների հետ զրույցում դիվանագետը ընդգծել է, որ «Արյունոտ հունվարի» զոհաբերությունները ապարդյուն չէին. «Հենց այս իրադարձությունները մեծապես որոշեցին ադրբեջանական ժողովրդի հետագա ուղին դեպի անկախություն և ամրապնդեցին վճռականությունը՝ ստեղծելու ինքնիշխան պետություն»։
Աքգյունը նաև վստահություն է հայտնել՝ ադրբեջանա-թուրքական հարաբերությունների անխախտելիության նկատմամբ. «Թուրքիան միշտ եղել է և կլինի Ադրբեջանի կողքին»։

• Посол Турции: События 20 января определили дальнейший путь азербайджанского народа к независимости
19 Января 2026 - 13:01
Посол Турции в Азербайджане Бирол Акгюн прокомментировал события 20 января 1990 года, отметив, что гибель сотен азербайджанцев стала той высокой ценой, которую пришлось заплатить народу за независимость.
Как сообщает Report, дипломат в комментарии журналистам особо отметил, что жертвы «Кровавого января» не были напрасными: «Именно эти события во многом определили дальнейший путь азербайджанского народа к независимости и укрепили решимость создать суверенное государство».
Акгюн также выразил уверенность в нерушимости азербайджано-турецких отношений: «Турция всегда была и будет на стороне Азербайджана».