19 Հունվարի 2026 - 14:37
Ադրբեջանում առաջարկվում է օրենքով սահմանել առավելագույն արագության սահմանափակումներ վճարովի մայրուղիներում։
Report-ի փոխանցմամբ՝ համապատասխան փոփոխություններ են առաջարկվում «Ճանապարհային երթևեկության մասին» օրենքում։
Օրենքի նախագիծը քննարկվել է Միլլի Մեջլիսի Իրավական քաղաքականության և պետականաշինության հանձնաժողովի այսօրվա նիստում։
Նախագծի համաձայն՝ բնակեցված տարածքներից դուրս վճարովի մայրուղիներում մինչև 3.5 տոննա թույլատրելի առավելագույն քաշ ունեցող մարդատար և բեռնատար մեքենաների առավելագույն արագությունը կկազմի ոչ ավելի, քան 130 կմ/ժ։ Ավտոբուսների, կցորդով ուղևորատար մեքենաների և 3.5 տոննայից ավելի թույլատրելի առավելագույն քաշ ունեցող բեռնատար մեքենաների համար այդ ճանապարհներին առավելագույն արագությունը չի գերազանցի 90 կմ/ժ-ը։

19 Января 2026 - 11:37
В Азербайджане предлагается законодательно установить максимальные скоростные ограничения на платных автомагистралях.
Как сообщает Report, соответствующие изменения предлагается внести в закон «О дорожном движении».
Законопроект был рассмотрен на сегодняшнем заседании комитета Милли Меджлиса по правовой политике и государственному строительству.
Согласно проекту, для легковых автомобилей и грузовых машин с разрешенной максимальной массой до 3,5 т на платных автомагистралях за пределами населенных пунктов максимальная скорость составит не более 130 км/ч. Для автобусов, легковых автомобилей с прицепами, а также грузовых автомобилей с массой более 3,5 т предельная скорость на таких дорогах не должна превышать 90 км/ч.
В новой редакции также уточняется понятие автомагистрали — это дорога с особым режимом движения, обозначенная соответствующими знаками, с разделенными направлениями движения, без пересечений на одном уровне с железными дорогами, пешеходными и велодорожками, а также с оборудованными зонами отдыха и стоянками не реже чем через каждые 50 км.