• Վրաստանն ավարտում է Ադրբեջանի և Հայաստանի համար ռազմավարական մայրուղիների կառուցումը
Վրաստանի կառավարությունը պաշտոնապես սահմանել է Ասիան և Եվրոպան կապող գլոբալ «Միջին Միջանցք» գլոբալ լոգիստիկ երթուղու մեջ իր ճանապարհային ցանցի ինտեգրման ավարտի վերջնաժամկետը։
Ինչպես տեղեկացնում է Armenia.Az-ը՝ վկայակոչելով տեղական ԶԼՄ-ներին, բյուջեի պլանավորման համաձայն՝ Թբիլիսին մտադիր է մինչև 2026 թվականը լիովին շահագործման հանձնել ռազմավարական մայրուղիները, որոնք կապահովեն Հայաստանի, Ադրբեջանի և Թուրքիայի միջև արագ հաղորդակցություն Վրաստանի տարածքով։
Պետական բյուջեում արտացոլված առաջնահերթ ենթակառուցվածքների զարգացման ծրագիրը ներառում է մի քանի առանցքային հատվածների ավարտը։ Դրանց թվում են Ռուսթավի-Կարմիր կամուրջ ճանապարհը, որը տանում է դեպի Ադրբեջանի հետ սահման, և Ալգետի-Սադախլո ճանապարհը, որը կապում է Վրաստանը Հայաստանի հետ։
Միաժամանակ, երկրի արևմուտքում կավարտվի Բաթումի-Սարփի մայրուղու նախագիծը, որը տանում է դեպի թուրքական սահման։
Այս նախաձեռնությունը մասշտաբային Տրանսկասպյան միջազգային տրանսպորտային երթուղու մի մասն է, որը հայտնի է որպես «Միջին միջանցք»։ Այս լոգիստիկ երթուղին, որը ստեղծվել է դեռ 2014 թվականին Ղազախստանի և Ադրբեջանի մասնակցությամբ, ձգվում է Չինաստանից դեպի Եվրոպա՝ Կասպից ծովի վրայով։

• Грузия достраивает стратегические автомагистрали для Азербайджана и Армении
Правительство Грузии официально обозначило сроки завершения интеграции своей дорожной сети в глобальный логистический маршрут «Средний коридор», связывающий Азию и Европу.
Как передает Armenia.Az со ссылкой на местные СМИ, согласно бюджетному планированию, к 2026 году Тбилиси намерен полностью сдать в эксплуатацию стратегические автомагистрали, которые обеспечат скоростное сообщение между Арменией, Азербайджаном и Турцией через грузинскую территорию.
В приоритетный план развития инфраструктуры, отраженный в государственном бюджете, вошло завершение строительства нескольких ключевых участков. Речь идет о дорогах Рустави – Красный мост, ведущей к границе с Азербайджаном, и Алгети – Садахло, соединяющей Грузию с Арменией.
Параллельно на западе страны будет финализирован проект трассы Батуми – Сарпи, открывающей выход к турецкой границе. В правительственном документе подчеркивается, что реализация этих проектов станет финальным аккордом в формировании грузинского сегмента транспортного узла, объединяющего четыре страны региона.
Данная инициатива является частью масштабного Транскаспийского международного транспортного маршрута, известного как «Средний коридор». Этот логистический путь, созданный еще в 2014 году при участии Казахстана и Азербайджана, пролегает от Китая через Каспийское море к Европе.
Грузия, присоединившаяся к проекту в 2022 году по инициативе Анкары, играет в нем роль ключевого транзитного хаба, обеспечивая сухопутную связку между Каспием и Черноморским регионом.