• Լեյլա Ալիևան Եթովպիայում այցելել է Ադուայի մոտ Հաղթանակի թանգարան
Report-ի փոխանցմամբ՝ Ադուայի մոտ Հաղթանակի թանգարանը հուշահամալիր է, որը նվիրված է 1896 թվականի մարտի 1-ին Ադուայի մոտ տեղի ունեցած ճակատամարտում իտալացի զավթիչների դեմ տարած հաղթանակին։ Համալիրը գտնվում է Ադիս Աբեբայի կենտրոնում՝ այն վայրում, որտեղ մի ժամանակ ամբողջ երկրից եկած եթովպացիները հավաքվել էին Ադուայի ճակատամարտին մասնակցելուց առաջ։ Այս պատմական իրադարձությունը մեծ նշանակություն ունի ինչպես Եթովպիայի, այնպես էլ ամբողջ Աֆրիկյան մայրցամաքի համար՝ խորհրդանշելով ժողովրդի միասնությունն ու վճռականությունը ազատության համար պայքարում։ Այս ճակատամարտում փայլուն հաղթանակ տանելով՝ Եթովպիան պահպանեց իր անկախությունը և դարձավ Աֆրիկայի պատմության մեջ միակ պետությունը, որը չենթարկվեց գաղութացման։
Հուշարձանի մուտքի մոտ տեղադրված են կայսր Մենելիք II-ի և կայսրուհի Տայտու Բեթուլի, ինչպես նաև այդ ժամանակահատվածում բանակը ղեկավարած 12 զորավարների արձանները։
Թանգարանն ունի հատուկ բաժին, որը նվիրված է պանաֆրիկականությանը, որը ընդգծում է Եթովպիայի համագործակցությունը այլ աֆրիկյան երկրների և նրանց առաջնորդների հետ։ Համալիրում ցուցադրվում են ժամանակակից և հին արվեստի տարբեր ստեղծագործություններ, ինչպես նաև այդ ժամանակաշրջանի հազվագյուտ արտեֆակտներ՝ վահաններ, սրեր, հրազեն, փաստաթղթեր և այլ պատմական իրեր:

• Лейла Алиева посетила Музейный комплекс Победы при Адуа в Эфиопии
Как сообщает Report, Музей Победы при Адуа является мемориальным комплексом, посвященным победе, одержанной 1 марта 1896 года в битве при Адуа над итальянскими захватчиками. Комплекс расположен в центре города Аддис-Абеба, на месте, где в свое время собирались эфиопы со всех уголков страны перед тем, как отправиться на битву при Адуа. Это историческое событие имеет большое значение как для Эфиопии, так и для всего Африканского континента, символизируя единство и решимость народа в борьбе за свободу. Одержав блестящую победу в этом сражении, Эфиопия сохранила свою независимость и стала единственным государством в истории Африки, не подвергшимся колонизации.
На входе в мемориал установлены статуи императора Менелика II и императрицы Таиту Бетул, а также 12 генералов, руководивших армией в тот период.
В музее имеется специальный раздел, посвященный панафриканизму. Он подчеркивает сотрудничество Эфиопии с другими странами Африки и их лидерами. В комплексе представлены различные произведения современного и древнего искусства, а также редкие артефакты того времени – щиты, мечи, огнестрельное оружие, документы и другие исторические реликвии. Кроме выставочных залов, в комплекс также входят амфитеатр, библиотеки и центры молодежи.
Лейла Алиева также посетила крупнейшее место отдыха Аддис-Абебы – Парк Дружбы.
Представление великолепного музыкального фонтана в центре парка создало вокруг волшебную атмосферу. Капли воды, «танцующие» под мелодичные напевы азербайджанских народных песен, сливаясь в гармонии с музыкальными аккордами, напоминали изящное произведение искусства.