• Հունվարի 20-ի նահատակների հերոսությունը չի մոռացվի. Մեհմեթ Գիյաս Ազերթուրք
1990 թվականի հունվարին ամբողջ աշխարհը ականատես եղավ ադրբեջանական ժողովրդի՝ անարդարությունը վերացնելու և իր ազատությունն ու անկախությունը վերականգնելու վճռականությանը։
Այս մասին AZERTAC-ին տված հարցազրույցում ասել է Թուրք-ադրբեջանական բարեկամության ընկերությունների ֆեդերացիայի (TADDEF) նախագահ Մեհմեթ Գիյաս Ազերթուրքը հունվարի 20-ի ողբերգության 36-րդ տարելիցի նախօրեին։
TADDEF-ի ղեկավարը հարգանքի տուրք է մատուցել հունվարի 20-ի նահատակների հիշատակին՝ ընդգծելով Ադրբեջանի անկախության և ինքնիշխանության անքակտելիությունը։ «Հունվարի 20-ը ոչ միայն սգո օր է, այլև հերոսական էջ Ադրբեջանի պատմության մեջ։ Ադրբեջանական ժողովրդի որդիների և դուստրերի հերոսությունն ու տոկունությունը ճանապարհ հարթեցին նոր նվաճումների և հաղթանակների համար, որոնց պատմական հանգրվանը Ադրբեջանի օկուպացված տարածքների ազատագրումն էր», - նշել է Ազերթուրքը։
Նրա խոսքով՝ 1990 թվականի հունվարին «Ադրբեջանում վերածնվեց ժողովրդի անմահ ոգին, որից պետականությունը խլվել էր 1918 թվականին»։
«Հունվարի 20-ի նահատակների կողմից կտակված անկախությունը ընդմիշտ ամրապնդվել է Ադրբեջանի և Թուրքիայի միասնությամբ՝ համազգային առաջնորդ Հեյդար Ալիևի «Մեկ ազգ, երկու պետություն» սկզբունքի լույսի ներքո», - ընդգծել է TADDEF-ի ղեկավարը։
Նա նշել է, որ ժամանակակից Ադրբեջանը ուժեղ, անկախ պետություն է, որը անցյալում թողնելով ճնշման ժամանակաշրջանը՝ վստահորեն առաջ է շարժվում զարգացման ճանապարհով։

• Мехмет Гияс Азертюрк: Память о героизме шехидов 20 Января не будет забыта
В январе 1990 года весь мир стал свидетелем решимости азербайджанcкого народа к устранению несправедливости, восстановлению свободы и независимости.
Данную мысль в беседе с АЗЕРТАДЖ высказал председатель Федерации обществ турецко-азербайджанской дружбы (TADDEF) Мехмет Гияс Азертюрк в преддверии 36-й годовщины трагедии 20 Января.
Глава TADDEF почтил светлую память шехидов 20 Января, подчеркнув незыблемость независимости и суверенитета Азербайджана. «20 Января – это не только день скорби, но и героическая страница в истории Азербайджана. Героизм и стойкость сыновей и дочерей азербайджанского народа открыли путь к новым свершениям и победам, исторической вехой в которых стало освобождение оккупированных территорий Азербайджана», - отметил М.Г.Азертюрк.
По его словам, в январе 1990 года в Азербайджане «воспрял бессмертный дух народа, чья государственность была отнята в 1918 году».
«Независимость, завещанная шехидами 20 Января, навсегда скреплена единством Азербайджана и Турции в свете завета общенационального лидера Гейдара Алиева «Одна нация, два государства», - подчеркнул руководитель TADDEF.
Он указал, что современный Азербайджан – это сильное независимое государство, оставившее в прошлом период угнетения и уверенно следующее по пути развития.