17 Հունվարի 2026 - 13:25
Փոեձագետ, Նավթային հետազոտությունների կենտրոնի ղեկավար Իլհամ Շաբանը կիսվել է իր կարծիքով՝ Ադրբեջանի ազատագրված տարածքների էներգետիկ զարգացման վերաբերյալ։
Armenia.Az-ի փոխանցմամբ՝ նա նշել է, որ ազատագրված տարածքների տնտեսությունը չի սահմանափակվում միայն գյուղատնտեսությամբ և հանքարդյունաբերությամբ։ «Վերջին հինգ տարիների ընթացքում կատարված աշխատանքները բացահայտել են նաև այստեղ զգալի էներգետիկ ներուժ, «կանաչ էներգիայի» ներուժ»։
Անցյալ տարի այս տարածաշրջանում գործող 38 փոքր հիդրոէլեկտրակայանները արտադրել են 750 միլիոն կՎտ/ժ էլեկտրաէներգիա։
Հիդրոէլեկտրակայանի ներուժը առաջիկա մի քանի տարիների ընթացքում էլ ավելի կաճի. Սարսանգի հիդրոէլեկտրակայանը լիովին վերակառուցվում է, իսկ Արազ գետի վրա կկառուցվեն Խուդաֆերին և Գըզ Գալասի հիդրոէլեկտրակայանները։
Բացի այդ, Ջաբրայիլը գրավում է բազմաթիվ ընկերությունների ուշադրությունը՝ որպես հանրապետությունում ամենաշատ արևային էներգիայի պաշարներ ունեցող վայր. առաջիկա երկու տարիների ընթացքում այնտեղ նախատեսվում է շահագործման հանձնել երեք արևային էլեկտրակայան՝ 340 ՄՎտ հզորությամբ:
«Ընդհանուր առմամբ, մինչև 2028 թվականը ազատագրված տարածքներից ավելի քան 2 միլիարդ կՎտ/ժ էլեկտրաէներգիայի արտադրությունը առասպել չէ, այլ իրատեսորեն հասանելի նպատակ», - ընդգծել է Իլհամ Շաբանը։

• Эксперт: Карабах и Восточный Зангезур становятся энергожитницами Азербайджана
Эксперт, глава Центра нефтяных исследований Ильхам Шабан поделился своим мнением об энергетическом развитии освобождённых территорий Азербайджана.
Как сообщает Armenia.Az, он заявил, что экономика освобожденных территорий не ограничивается сельским хозяйством и горнодобывающей промышленностью. «Работа, проведенная за последние 5 лет, также выявила здесь значительный энергетический потенциал, потенциал «зеленой энергии».
В прошлом году в результате деятельности всего 38 малых гидроэлектростанций, работающих в этом районе, было произведено 750 миллионов кВт/ч электроэнергии.
Гидроэнергетический потенциал еще больше возрастет в ближайшие несколько лет: Сарсангская ГЭС находится в процессе полной реконструкции, а на реке Араз будут построены ГЭС Худаферин и Гыз Галасы.
Кроме того, Джебраил привлекает внимание многих компаний как место с самым обильным запасом солнечной энергии в республике: в ближайшие 2 года здесь планируется ввести в эксплуатацию 3 солнечные электростанции мощностью 340 МВт.
В целом, получение более 2 миллиардов кВт/ч электроэнергии с освобожденных территорий к 2028 году — это не миф, а реально достижимая цель», - подчеркнул Ильхам Шабан.