• Fitch Ratings. Ադրբեջանի հետ խաղաղությունը կարող է բարձրացնել Հայաստանի վարկանիշը
Ադրբեջանի հետ խաղաղության գործընթացում առաջընթացը կարող է դրական ազդեցություն ունենալ Հայաստանի վարկային վարկանիշի վրա, հայտնում է Trend-ը՝ հղում անելով Fitch Ratings-ին։
Fitch-ը վերանայել է Հայաստանի երկարաժամկետ արտարժույթային թողարկողի դեֆոլտի վարկանիշի (LTFC IDR) կանխատեսումը՝ «Կայուն»-ից «Դրական»-ի և հաստատել վարկանիշը BB- մակարդակում։
«Հայաստանը և Ադրբեջանը ստորագրել են համատեղ հռչակագիր, որի նպատակն է հասնել խաղաղության համաձայնագրի, որը զգալիորեն նվազեցնում է կարճաժամկետ հեռանկարում ռազմական էսկալացիայի ռիսկերը։ Առևտուրը Ադրբեջանի հետ և Ադրբեջանի միջոցով աստիճանաբար բացվում է։ Թուրքիայի հետ հարաբերությունները նույնպես զգալիորեն բարելավվում են, և, ըստ հաղորդումների, Թուրքիայի կառավարությունը քննարկում է Հայաստանի հետ ցամաքային սահմանի բացման հնարավորությունը», - նշում է Fitch-ի զեկույցում։
Գործակալությունը համարում է, որ Ադրբեջանի հետ խաղաղության համաձայնագրի հետևողական իրականացմամբ և Թուրքիայի հետ սահմանի բացմամբ կարող է լրացուցիչ աճի ներուժ առաջանալ՝ Հայաստանի միջնաժամկետ տնտեսական հեռանկարի համար։
Fitch-ը որպես գործոններ, որոնք կարող են բացասաբար ազդել վարկանիշի վրա, նշում է աշխարհաքաղաքական ռիսկերը մեծացնող և քաղաքական ու տնտեսական կայունությունը խաթարող իրադարձությունները, օրինակ՝ Ադրբեջանի հետ ընթացող խաղաղության գործընթացի խափանումը։
Գործակալության վերլուծաբանները նշում են, որ վարկանիշի բարձրացմանը կարող են հանգեցնել այնպիսի գործոններ, ինչպիսիք են աշխարհաքաղաքական ռիսկերի կայուն նվազումը և ներքաղաքական անորոշությունը, օրինակ՝ Ադրբեջանի հետ խաղաղության գործընթացում զգալի առաջընթացի շնորհիվ։

17 Января 2026 - 10:24
Прогресс в мирном процессе с Азербайджаном может положительно сказаться на кредитном рейтинге Армении, сообщает Trend со ссылкой на агентство Fitch Ratings.
Fitch пересмотрело прогноз по долгосрочному рейтингу дефолта эмитента Армении в иностранной валюте (LTFC IDR) со «Стабильного» на «Позитивный» и подтвердило сам рейтинг на уровне BB-.
«Армения и Азербайджан подписали совместную декларацию, направленную на достижение мирного соглашения, что существенно снижает риски военной эскалации в краткосрочной перспективе. Торговля с Азербайджаном и через его территорию постепенно открывается. Также заметно улучшаются отношения с Турцией, и, по сообщениям, турецкое правительство рассматривает возможность открытия сухопутной границы с Арменией», - отмечается в отчете Fitch.
Агентство считает, что дополнительный потенциал для роста среднесрочного прогноза экономики Армении может появиться при последовательной реализации мирного соглашения с Азербайджаном и открытии границы с Турцией.
Среди факторов, способных оказать негативное влияние на рейтинг, Fitch называет события, повышающие геополитические риски и подрывающие политическую и экономическую стабильность, например, срыв текущего мирного процесса с Азербайджаном.
Аналитики агентства указывают, что среди факторов, способных привести к повышению рейтинга, — устойчивое снижение геополитических рисков и внутренней политической неопределенности, например, благодаря значительному прогрессу в мирном процессе с Азербайджаном.