17 Հունվարի 2026 - 11:25
Հունվարի 16-ին պաշտոնական այցով Ադրբեջան է ժամանել՝ Բելառուսի Հանրապետության ներքին գործերի նախարար, ոստիկանության գեներալ-լեյտենանտ Իվան Կուբրակովի գլխավորած պատվիրակությունը։ Նախարարը և նրան ուղեկցող անձինք այցելել են Պատվո ծառուղի, որտեղ հարգանքի տուրք են մատուցել՝ ադրբեջանական ժողովրդի Համազգային առաջնորդ Հեյդար Ալիևի հիշատակին։
Ինչպես AZERTAC-ին հայտնել են ՆԳՆ մամուլի ծառայությունից, հյուրերը այնուհետև այցելել են Հաղթանակի զբոսայգի և ծաղկեպսակ են դրել Հաղթանակի հուշարձանին, որը խորհրդանշում է Ադրբեջանի հաղթանակը 44-օրյա պատերազմում՝ ի հիշատակ զոհվածների։
Ադրբեջանի ներքին գործերի նախարար, գեներալ-գնդապետ Վիլայաթ Էյվազովը հանդիպել է իր բելառուս գործընկերոջ և նրա գլխավորած պատվիրակության հետ։ Ելույթ ունենալով հանդիպմանը նա պատմել է՝ Բելառուսի հետ իրավապահ գործունեության ոլորտում համագործակցության մասին ընդգծել է, որ անդրազգային կազմակերպված հանցավորության հիմնական տեսակների՝ թմրանյութերի ապօրինի շրջանառության, մարդկանց առևտրի, անօրինական միգրացիայի և կիբեռհանցագործության դեմ պայքարը գտնվում է ուշադրության կենտրոնում է՝ նշելով, որ այս ոլորտներում արդյունավետ արդյունքների կարելի է հասնել համատեղ ջանքերի միջոցով։

• Министр внутренних дел Азербайджана встретился со своим белорусским коллегой
16 января в Азербаджан с официальным визитом прибыла делегация во главе с министром внутренних дел Республики Беларусь, генерал-лейтенантом милиции Иваном Кубраковым. Министр и сопровождающие его лица посетили Аллею почетного захоронения, где почтили память Общенационального лидера нашего народа Гейдара Алиева.
Как сообщили АЗЕРТАДЖ в пресс-службе Министерства внутренних дел, затем гости отправились в Парк Победы и возложили венок к монументу Победы, символизирующему победу Азербайджана в 44-дневной Отечественной войне, в память о погибших.
Министр внутренних дел Азербайджана, генерал-полковник Вилаят Эйвазов встретился со своим белорусским коллегой и возглавляемой им делегацией. Выступая на встрече, он рассказал о сотрудничестве с Беларусью в сфере правоохранительной деятельности, подчеркнул, что борьба с основными видами транснациональной организованной преступности - наркоторговлей, торговлей людьми, нелегальной миграцией и киберпреступностью - находится в центре внимания, отметил, что эффективных результатов в этих областях можно достичь совместными усилиями.
Стороны обменялись мнениями по ряду вопросов, представляющих для них интерес.
Министр внутренних дел Беларуси, генерал-лейтенант милиции Иван Кубраков выразил благодарность своему азербайджанскому коллеге за искреннюю встречу и оказанное гостеприимство.