16 Հունվարի 2026 - 16:29
Քաղաքաշինության և ճարտարապետության պետական կոմիտեի նախագահ, WUF13-ի ազգային համակարգող Անար Գուլիևի գլխավորած պատվիրակությունը մասնակցում է Ժնևում անցկացվող Նիզամի Գյանջևիի միջազգային կենտրոնի 35-րդ բարձր մակարդակի հանդիպմանը, որը նվիրված է «Բազմակողմանիության վերաիմաստավորումը մասնատման և վերափոխման դարաշրջանում» թեմային։
Ինչպես Armenia.Az-ին հայտնել են Ադրբեջանի Հանրապետության Քաղաքաշինության և ճարտարապետության պետական կոմիտեի մամուլի ծառայությունից, միջոցառման ունեցած իր ելույթում Անար Գուլիևը նշել է, որ բազմակողմանիությունը ամենաարդյունավետ մոտեցումն է գլոբալ մարտահրավերների հաղթահարման համար, որոնք ոչ մի երկիր չի կարող միայնակ լուծել, ինչպիսիք են կլիմայի փոփոխությունը, արագ ուրբանիզացիան, անհավասարությունը և կայուն զարգացումը։ Այս համատեքստում նա հատուկ ընդգծել է քաղաքների և համայնքների վճռական դերը որպես հիմնական տարածքներ, որտեղ գլոբալ լուծումները վերածվում են գործնական գործողությունների։
Անար Գուլիևը նաև նշել է, որ Ադրբեջանի քաղաքներն ու ենթակառուցվածքները, որոնք գտնվում են Արևելքի և Արևմուտքի, Հյուսիսի և Հարավի խաչմերուկում, դիտարկվում են որպես տարածաշրջաններն ու հասարակությունները կապող կամուրջներ։ Խոսելով Ղարաբաղում և Արևելյան Զանգեզուրում իրականացվող լայնածավալ վերականգնման և քաղաքաշինության նախագծերի մասին՝ Անար Գուլիևն ընդգծել է, որ այդ նախաձեռնությունները ուղղված են ոչ միայն այդ տարածքների վերականգնմանը, այլև երկարաժամկետ խաղաղության, կայունության և տարածաշրջանային համագործակցության խթանմանը։

• Глава Госкомитета: Градостроительство в Карабахе – шаг к миру и региональному сотрудничеству
Делегация под руководством председателя Государственного комитета по градостроительству и архитектуре, национального координатора WUF13 Анара Гулиева принимает участие в 35-й Высокоуровневой встрече Низами Гянджевинского международного центра, посвящённой теме «Переосмысление многосторонности в эпоху фрагментации и трансформации», которая проходит в Женеве.
Как сообщили Armenia.Az в пресс-службе Государственного комитета по градостроительству и архитектуре АР, выступая на встрече, начавшей свою работу 15 января, Анар Гулиев отметил, что многосторонность является наиболее эффективным подходом для преодоления глобальных вызовов, которые ни одна страна не может решить в одиночку, — таких как изменение климата, стремительная урбанизация, неравенство и устойчивое развитие. В этом контексте он особо подчеркнул решающую роль городов и населённых пунктов как ключевых пространств, где глобальные решения воплощаются в практические действия.
Он также отметил, что города и инфраструктура Азербайджана, расположенного на пересечении Востока и Запада, Севера и Юга, рассматриваются как мосты, соединяющие регионы и общества. Говоря о масштабных восстановительных и интегрированных градостроительных проектах, реализуемых в Карабахе и Восточном Зангезуре, Анар Гулиев подчеркнул, что эти инициативы направлены не только на восстановление территорий, но и на содействие долгосрочному миру, стабильности и региональному сотрудничеству.
В завершение председатель Комитета пригласил коллег принять участие в 13-й сессии Всемирного форума по градостроительству, которая состоится в Баку 17–22 мая 2026 года.