• ԲՆԽ-ի համաժողով Բաքվում. Ռասիզմ և բռնություն ազգային փոքրամասնությունների նկատմամբ՝ Հնդկաստանում
Ադրբեջանում բացվել է՝ Հնդկաստանի կառավարության կողմից ազգային փոքրամասնությունների նկատմամբ կիրառվող բռնաճնշումների քաղաքականությանը նվիրված միջազգային համաժողովը։
Report-ի փոխանցմամբ, Բաքվի նախաձեռնողական խմբի (ԲՆԽ) կողմից կազմակերպված՝ «Ռասիզմ և բռնություն սիկհերի և այլ ազգային փոքրամասնությունների նկատմամբ՝ Հնդկաստանում. ժամանակակից իրականություն» խորագրով համաժողովը Բաքվում անցկացվում է առաջին անգամ։
Միջոցառմանը մասնակցում են՝ Պակիստանի Փանջաբ նահանգի մարդու իրավունքների և փոքրամասնությունների հարցերով նախարար Ռամեշ Սինգհ Արորան, սիկհերի համայնքի ներկայացուցիչներ Կանադայից, Մեծ Բրիտանիայից և ԱՄՆ-ից, ինչպես նաև արտասահմանյան համալսարաններից մարդու իրավունքների և էթնիկ փոքրամասնությունների հարցերով մասնագիտացած վերլուծական կենտրոնների փորձագետներ ու գիտնականներ։ Համաժողովին մասնակցում են նաև Հնդկաստանի իշխանությունների բռնաճնշումների քաղաքականությունից տուժածները։
Համաժողովի օրակարգում ներառված է՝ Հնդկաստանի կառավարության կողմից սիկհերի և այլ էթնիկ փոքրամասնությունների նկատմամբ կիրառվող համակարգված ռասայական խտրականության, բռնության և բռնաճնշումների քաղաքականության, ինչպես նաև կառավարության կողմից քաղաքացիական և քաղաքական իրավունքների մասին միջազգային դաշնագրի, ռասիզմի դեմ միջազգային կոնվենցիայի և էթնիկ փոքրամասնությունների նկատմամբ կտտանքների դեմ կոնվենցիայի շրջանակներում իր պարտավորությունների կոպիտ խախտումների քննարկումը։
Միաժամանակ, նախատեսվում են քննարկումներ՝ այս իրավիճակը միջազգային կազմակերպությունների օրակարգում պահելու և համապատասխան որոշումների ընդունման վերաբերյալ, մասնավորապես՝ ՄԱԿ-ի Մարդու իրավունքների կոմիտեի կողմից Հնդկաստանում էթնիկ փոքրամասնությունների իրավունքների խախտումները, այդ թվում՝ դատական կարգով չպատժվող մահապատիժների դեպքերը հետաքննելու և ՄԱԿ-ի հատուկ զեկուցողների կողմից այդ խախտումները փաստաթղթավորելու և հետագայում դրանք միջազգային մոնիթորինգի ներկայացնելու հնարավորության վերաբերյալ։

16 Января 2026 - 10:03
В Азербайджане открылась международная конференция, посвященная репрессивной политике индийского правительства в отношении национальных меньшинств в Индии.
Как сообщает Report, конференция под названием «Расизм и насилие в отношении сикхов и других национальных меньшинств в Индии: современные реалии», организованная Бакинской инициативной группой (БИГ), проводится в Баку впервые.
В мероприятии принимают участие министр по правам человека и делам меньшинств пакистанского штата Пенджаб Рамеш Сингх Арора, представители сикхской общины из Канады, Великобритании и США, а также эксперты аналитических центров и ученые в области прав человека и этнических меньшинств из зарубежных университетов. В конференции также участвуют лица, пострадавшие от репрессивной политики индийских властей.
На повестке дня конференции — обсуждение систематической расовой дискриминации, насилия и репрессивной политики, проводимой правительством Индии против сикхов и других этнических меньшинств, а также грубого нарушения обязательств правительства Индии по «Международному пакту о гражданских и политических правах», «Международной конвенции о борьбе с расизмом» и «Конвенции против пыток» в отношении этнических меньшинств.
В то же время планируется проведение дискуссий на тему сохранения реальной ситуации в повестке дня международных организаций и принятия соответствующих решений, в частности по вопросам возможностей расследования Комитетом ООН по правам человека нарушений прав этнических меньшинств в Индии, случаев внесудебных казней, а также документирования этих нарушений специальными докладчиками ООН с последующим вынесением их на международный мониторинг.
Предметом обсуждения также станет роль международных и местных неправительственных организаций и академических кругов в этом процессе, возможности влияния их отчетов, юридических заключений и рекомендаций на международные механизмы принятия решений.