• ՊԱԾ-ը և Հատուկ կապի պետական ​​ծառայությունը ամրապնդում են կենտրոնացված կիբերվերահսկողությունը
Կայացել է՝ կարևորագույն տեղեկատվական ենթակառուցվածքների անվտանգության ընդհանուր և հատուկ պահանջների պահպանման ստուգման համար ստեղծված հանձնաժողովի՝ 2025 թվականի արդյունքներին նվիրված նիստը։
Armenia.Az-ի փոխանցմամբ, Պետական անվտանգության ծառայության և Հատուկ կապի ու տեղեկատվական անվտանգության պետական ծառայության ներկայացուցիչներից կազմված հանձնաժողովը քննարկել է՝ կարևորագույն տեղեկատվական ենթակառուցվածքների ներկայիս վիճակը, անցած տարվա ընթացքում իրականացված վերահսկողության միջոցառումների արդյունքները, առկա ռիսկերը, ինչպես նաև 2026 թվականի նպատակները։
Նշվել է, որ մի քանի կազմակերպություններում արտագնաց ստուգումները բացահայտել են անհամապատասխանություններ կարևորագույն տեղեկատվական ենթակառուցվածքների իրական վիճակի և ներքին աուդիտի զեկույցների տվյալների միջև։ Այս արդյունքների հիման վրա նրանց հանձնարարվել է բարձրացնել կենտրոնացված վերահսկողության արդյունավետությունը՝ կիբերանվտանգությունը ամրապնդելու համար։
Նիստում քննարկվել են նաև՝ կարգավորող մեխանիզմների կիրառումը, կիբերսպառնալիքների մասին միջազգային համագործակցության և նորմատիվ-իրավական բազաի զարգացման, անվտանգության պահանջները կատարելագործելու հարցերը։ Հանդիպման ավարտին ընդունվել է ամփոփիչ զեկույց։

16 Января 2026 - 09:43
Состоялось заседание комиссии, созданной для проверки соблюдения общих и особых требований к безопасности критической информационной инфраструктуры, посвященное итогам 2025 года.
Как передает Armenia.Az, на заседании комиссии, состоящей из представителей Службы госбезопасности и Государственной службы специальной связи и информационной безопасности, были обсуждены текущее состояние критической информационной инфраструктуры, результаты контрольных мероприятий, проведенных в течение прошлого года, существующие риски, а также обозначены цели на 2026 год.
Было отмечено, что в ходе выездных проверок в ряде субъектов выявлены несоответствия между фактическим состоянием критической информационной инфраструктуры и данными внутренних аудиторских отчетов. С учетом изложенного им было предписано повысить эффективность централизованного контроля для укрепления кибербезопасности.
На заседании также обсуждались применение нормативно-правовых механизмов, результаты международного сотрудничества и обмена информацией о киберугрозах, предложения по развитию нормативно-правовой базы, совершенствование требований безопасности. В завершение заседания был принят итоговый отчет.