15 Հունվարի 2026 - 18:10
Թուրքիայի տարածքով եվրոպական երկրներ, իսկ անցյալ տարվա օգոստոսից սկսած՝ Սիրիա արդեն մատակարարվել է ավելի քան 57 միլիարդ խորանարդ մետր ադրբեջանական բնական գազ։
Report-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտարարել է Ադրբեջանի էներգետիկայի փոխնախարար Օրխան Զեյնալովը Rize Ayder Միջազգային Սևծովյան ֆորումում ելույթ ունենալիս։
Նրա խոսքով, ադրբեջանական գազի մատակարարումների ներդրումը Սիրիայի էներգետիկ անվտանգության ապահովման գործում դարձել է Ադրբեջանի և Թուրքիայի միջև ռազմավարական գործընկերության և դաշնակցային հարաբերությունների վառ օրինակ։
Փոխնախարարը նաև ընդգծել է, որ մինչ օրս թուրքական շուկա ադրբեջանական բնական գազի արտահանման ընդհանուր ծավալը գերազանցել է 123 միլիարդ խորանարդ մետրը։

15 Января 2026 - 16:10
Через территорию Турции в страны Европы, а с августа прошлого года и в Сирию, уже поставлено более 57 млрд кубометров азербайджанского природного газа.
Как сообщает Report, об этом заявил заместитель министра энергетики Азербайджана Орхан Зейналов, выступая на Международном Черноморском форуме Rize Ayder.
По его словам, вклад поставок азербайджанского газа в обеспечение энергетической безопасности Сирии стал наглядным примером стратегического партнерства и союзнических отношений между Азербайджаном и Турцией.
Заместитель министра также подчеркнул, что на сегодняшний день общий объем экспорта азербайджанского природного газа на турецкий рынок превысил 123 млрд кубометров.