• Ադրբեջանի նախագահը հաստատել է էներգաարդյունավետության տեղեկատվական համակարգի ստեղծումը
Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը հաստատել է «Էներգետիկ ռեսուրսների ռացիոնալ օգտագործման և էներգաարդյունավետության մասին» օրենքում կատարված փոփոխությունները։
Ինչպես տեղեկացնում է Armenia.Az-ը՝ հղում անելով պետության ղեկավարի կայքէջին, փոփոխությունները նախատեսում են էներգաարդյունավետության տեղեկատվական համակարգի ստեղծում։
Այս համակարգի միջոցով կապահովվի էներգետիկ ռեսուրսների ռացիոնալ օգտագործման պետական վերահսկողություն, էներգետիկ աուդիտորների կողմից ռեեստրի վարում և աուդիտի կազմակերպում, շենքերի էներգաարդյունավետության փաստաթղթավորում։ Բացի այդ, համակարգում կտեղադրվի աուդիտի ենթակա տնտեսվարող սուբյեկտների և ոչ բնակելի շենքերի ցանկը, էներգաարդյունավետության ծառայություններ մատուցողների ցանկը և էներգաարդյունավետության ծառայությունների ներկայիս վիճակի և զարգացման վերաբերյալ հաշվետվություններ։

15 Января 2026 - 15:18
Президент Азербайджана Ильхам Алиев утвердил изменения в закон «О рациональном использовании энергетических ресурсов и энергоэффективности».
Как сообщает Armenia.Az со ссылкой на сайт главы государства, изменения предусматривают создание информационной системы энергоэффективности.
Посредством данной системы будет обеспечен государственный контроль для рационального использования энергоресурсов, ведение реестра энергоаудиторов и организаций по энергоаудиту, надзор за их деятельностью, паспортизация энергоэффективности зданий. Кроме того, в системе будет размещаться перечень хозяйствующих субъектов и нежилых зданий, подлежащих обязательному энергоаудиту, список исполнителей услуг в сфере энергоэффективности, отчеты о текущем состоянии и развитии услуг по энергоэффективности.