• ՊՍՊՀ. Լրացուցիչ 520 միլիոն մանաթ է հատկացվել կենսաթոշակների տարեկան ինդեքսավորման համար
Պետական սոցիալական պաշտպանության հիմնադրամի (ՊՍՊՀ) բյուջեից լրացուցիչ 520 միլիոն մանաթ է հատկացվել՝ Ադրբեջանում աշխատանքային կենսաթոշակների տարեկան ինդեքսավորման (8.1%) համար։
Report-ի փոխանցմամբ, այս մասին հայտարարել է ՊՍՊՀ-ի նախագահ Զյաքա Միրզաևը՝ հիմնադրամի 2025 թվականի գործունեության արդյունքներին նվիրված մամուլի ասուլիսում։
Նրա խոսքով՝ 2025 թվականի հունվարի 1-ից նվազագույն ամսական աշխատավարձը բարձրացվել է 16%-ով՝ հասնելով 400 մանաթի։ Միաժամանակ, 2025 թվականի փետրվարի 1-ից նվազագույն կենսաթոշակը բարձրացվել է 14.3%-ով՝ հասնելով 320 մանաթի։

15 Января 2026 - 12:38
На ежегодную индексацию (8,1%) трудовых пенсий в Азербайджане из бюджета Государственного фонда социальной защиты (ГФСЗ) выделено дополнительно 520 млн манатов.
Как сообщает Report, об этом заявил председатель ГФСЗ Зяка Мирзаев на пресс-конференции по итогам деятельности фонда за 2025 год.
По его словам, с 1 января 2025 года минимальная месячная заработная плата повышена на 16% и доведена до 400 манатов. В то же время, с 1 февраля 2025 года минимальная пенсия увеличена на 14,3% и определена в размере 320 манатов.