• Սոցիալական ցանցերում հայտնաբերվել են Ադրբեջանին վարկաբեկող հայ քաղաքացիների աքաունտներ
«Palitra» Facebook-ի հաշիվը, որը հրապարակում է անհիմն գրառումներ Ադրբեջանի պետական հաստատությունների մասին, և դրան կից «palitranews1» TikTok էջը պատկանում են Հայաստանի քաղաքացիներին։
Report-ի  փոխանցմամբ, վերոհիշյալ հաշիվն օգտագործվում է Էդգար Ղազարյան և Օլգա Սմբատյան անուններով անձանց կողմից, որոնք բնակվում են Երևանի Վ. Սարգսյան պողոտա 6 հասցեում։
Այս սոցիալական ցանցերի էջերի ուսումնասիրումը ցույց է տվել, որ Palitra հաշիվը չի պարունակում որևէ անկախ վերլուծական նյութ կամ հետազոտություն։ Դրա փոխարեն այն տեղադրում է այլ աղբյուրներից փոխառված հրապարակումներ, որոնք ակնհայտորեն զրպարտչական բնույթ են կրում և ուղղված են Ադրբեջանի պետական քաղաքականության դեմ։
Հետևաբար, անհրաժեշտություն է առաջացել հետաքննել Palitra հաշվին տեղադրված ապատեղեկատվական նյութեր տարածող բլոգերների և YouTube-ի օգտատերերի գործունեությունը, ինչպես նաև հակաադրբեջանական քարոզչությամբ զբաղվողների գործունեությունը։ Չի կարելի բացառել, որ այս խմբի հետևում կարող են կանգնած լինել Հայաստանի որոշակի անձինք։ Նման գործողությունները ցույց են տալիս, որ չնայած խաղաղության գործընթացին նվիրվածության հրապարակային հայտարարություններին՝ Հայաստանը, ցավոք, չի հրաժարվել Ադրբեջանի դեմ ուղղված տեղեկատվությունից և այլ գործողություններից։

• В соцсетях выявлены аккаунты граждан Армении, которые дискредитируют Азербайджан ФОТО
Аккаунт Palitra в соцсети Facebook, публикующий необоснованные посты о государственных учреждениях Азербайджана, и связанная с ним страница palitranews1 в TikTok принадлежат гражданам Армении.
Как сообщает Report, упомянутый аккаунт используется лицами по имени Эдгар Газарян и Ольга Смбатян, проживающими по адресу: город Ереван, проспект В.Саргсяна, дом 6.
При изучении указанных страниц в соцсетях выяснилось, что аккаунт Palitra не содержит каких-либо самостоятельных аналитических материалов или исследований. В нем размещаются заимствованные с других ресурсов публикации, носящие выраженно дискредитирующий характер и направленные против государственной политики Азербайджана.
В связи с этим возникла необходимость проведения проверки деятельности блогеров и ютуберов, распространяющих дезинформационные материалы, представленные на аккаунте Palitra, а также занимающихся антиазербайджанской пропагандой. Не исключается, что за данной группой может стоять ряд лиц в Армении. Подобные действия свидетельствуют о том, что, несмотря на публичные заявления о приверженности мирному процессу, Армения, к сожалению, не отказалась от информационных и иных операций, направленных против Азербайджана.