• Մեթյու Բրայզան՝ TRIPP-ի իրականացման շրջանակային փաստաթղթի մասին
Հունվարի 13-ին ԱՄՆ պետքարտուղար Մարկո Ռուբիոյի և ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանի կողմից ստորագրված՝ TRIPP-ի իրականացման շրջանակային փաստաթուղթը կարևոր նշանակություն ունի։
Այս մասին «Report»-ին հայտարարել է՝ Ադրբեջանում ԱՄՆ նախկին դեսպան, Ջեյմսթաուն հիմնադրամի տնօրենների խորհրդի անդամ և միջազգային փորձագետ Մեթյու Բրայզան։.
Նա նշել է, որ, առաջին հերթին, այս փաստաթուղթը հստակորեն ընդգծում է ԱՄՆ-ի և Հայաստանի հանձնառությունը՝ իրականացնելու՝ «Թրամփի՝ հանուն միջազգային խաղաղության և բարգավաճման երթուղին» (TRIPP), որը հայտնի է նաև որպես Զանգեզուրի միջանցք, և հանդիսանում է՝ նախագծի իրականացումը սկսելու համար կոնկրետ գործողությունների գրավական։
Բրայզայի խոսքով՝ մեկ այլ դրական գործոն է այն, որ փաստաթուղթը հստակորեն ընդգծում է՝ Հայաստանի լիակատար ինքնիշխանության պահպանումը իր այն տարածքների նկատմամբ, որոնք հանդիսանում են երթուղու մի մասը։
«Հողային վարձակալությունը նախատեսված է 49 տարվա ժամկետով, և այս հողը հստակորեն կմնա Հայաստանի կազմում կամ կգտնվի նրա ինքնիշխան վերահսկողության ներքո», - ասել է նա։ Բրայզան կարծում է, որ ԱՄՆ-ի և Հայաստանի միջև շրջանակային համաձայնագիրը կարևոր քայլ է առաջ, նաև այն պատճառով, որ այն սահմանում է բացառիկ բիզնես մոդել նման նշանակալի ենթակառուցվածքային նախագծի համար։

15 Января 2026 - 10:17
Рамочный документ по реализации TRIPP, подписанный 13 января госсекретарем США Марко Рубио и министром иностранных дел Армении Араратом Мирзояном, имеет важное значение.
Об этом Report заявил бывший посол США в Азербайджане, член Совета директоров Фонда Джеймстауна, международный эксперт Метью Брайза.
Он отметил, что в первую очередь этот документ четко подчеркивает приверженность США и Армении реализации «Маршрута Трампа для международного мира и процветания» (TRIPP), известного также как Зангезурский коридор, и является залогом конкретных действий для начала реализации проекта.
По словам Брайзы, еще одним позитивным фактором является то, что в документе четко подчеркивается сохранение полного суверенитета Армении над ее территориями, которые являются частью маршрута.
«Предусматривается аренда земли сроком на 49 лет, и эта земля однозначно останется частью Армении или будет находиться под ее суверенным контролем», - сказал он. Брайза считает, что рамочное соглашение между США и Арменией является важным шагом вперед и по той причине, что определяет исключительную бизнес-модель для такого значимого инфраструктурного проекта.