• Ադրբեջանը միացել է՝ Ռիզեում Ayder-ի ֆորումի էներգետիկ անվտանգության հարցերի քննարկմանը
Report-ի փոխանցմամբ, Rize Ayder երկրորդ ֆորումը կազմակերպվել է՝ Սևծովյան տնտեսական համագործակցության խորհրդարանական վեհաժողովի, Ռիզեի նահանգապետարանի և քաղաքապետարանի հետ համագործակցությամբ և աանցկացվում է՝ Թուրքիայի էներգետիկայի և բնական պաշարների նախարարության աջակցությամբ՝ էներգետիկայի և բնական պաշարների նախարար Ալփարսլան Բայրաքթարի մասնակցությամբ։
Հունվարի 14-ից 17-ը «Էներգիա, գլոբալ անվտանգություն և դիվանագիտություն» կարգախոսով ֆորումի շրջանակներում կքննարկվեն՝ էներգետիկ անվտանգության, տարածաշրջանային և գլոբալ էներգետիկ մրցակցության, կայուն զարգացման, էներգետիկ դիվանագիտության հարցեր ինչպես նաև Սև ծով-Եվրասիա տարածաշրջանում ռազմավարական համագործակցության հեռանկարները։
Միջոցառումը միավորում է՝ ազգային և միջազգային մակարդակի փորձագետների և գիտնականների, պետական կառույցների, քաղաքացիական հասարակության և մասնավոր հատվածի ներկայացուցիչների՝ տարածաշրջանի ներուժն ավելի արդյունավետորեն խթանելու նպատակով։
Ֆորումին Ադրբեջանը ներկայացնում են՝ Միլլի Մեջլիսի պատգամավորներ Թահիր Միրքիշիլին և Սադիգ Գուրբանովը, Ադրբեջանի պետական տնտեսագիտական համալսարանի գիտական գործունեության կազմակերպման և կառավարման ամբիոնի տնօրեն, պրոֆեսոր Զահիդ Ֆարրուխ Մամեդովը, ինչպես նաև ադրբեջանական ԶԼՄ-ների ներկայացուցիչներ:

15 Января 2026 - 10:01
Как сообщает Report, второй форум Rize Ayder организован в сотрудничестве с Парламентской ассамблеей Черноморского экономического сотрудничества, губернаторством и муниципалитетом Ризе и проходит при поддержке Министерства энергетики и природных ресурсов Турции с участием министра энергетики и природных ресурсов Алпарслана Байрактара.
С 14 по 17 января в рамках форума под девизом «Энергия, глобальная безопасность и дипломатия» будут обсуждаться вопросы энергетической безопасности, региональной и глобальной конкуренции в энергетике, устойчивого развития, энергетической дипломатии, а также перспективы стратегического сотрудничества в Черноморско-Евразийском регионе.
Мероприятие объединяет экспертов и ученых национального и международного уровня, представителей государственных структур, гражданского общества и частного сектора с целью более эффективного продвижения потенциала региона на глобальной арене.
Азербайджан на форуме представляют депутаты Милли Меджлиса Тахир Миркишили и Садиг Гурбанов, директор кафедры организации и управления научной деятельностью Азербайджанского государственного экономического университета (UNEC) профессор Захид Фаррух Мамедов, а также представители азербайджанских СМИ.