15 Հունվարի 2026 - 10:54
TRIPP նախագիծը, կամ Զանգեզուրի միջանցքը, տարածաշրջանի համար ռազմավարական նախագիծ է, և Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի հայտարարությունները լիովին երաշխավորում են դրա հաջող իրականացումը։
Այս մասին Report-ին հայտարարել է՝ Վրաստանի նախագահի աշխատակազմի նախկին ղեկավար և քաղաքական մեկնաբան, պրոֆեսոր Պետրե Մամրաձեն։
Նրա խոսքով՝ միջանցքի գործարկումը օգուտ կբերի ինչպես Ադրբեջանին, այնպես էլ Հայաստանին, ինչպես նաև Վրաստանին, և դրանում ներդրումները մեծ նշանակություն ունեն տարածաշրջանի համար։
«Վստահ եմ, որ ներդրումներ կկատարվեն, և ծավալը կարող է բավականին մեծ լինել։ Եվրամիության ռեսուրսները սահմանափակ են տարբեր պատճառներով։ Եվրոպացի փորձագետները բացահայտ խոսում և գրում են այս մասին։ Հետևաբար, ներկայիս ներդրումները հիմնականում գալիս են հարավից և արևելքից և կարող են շատ նշանակալի լինել։ Վրաստանի կառավարության ուշադրությունը այս ոլորտի նկատմամբ լրացուցիչ օգուտներ կստեղծի տարածաշրջանի համար։ Զանգեզուրի միջանցքը, անկասկած, ներդրումների արժանի նախագիծ է», - ընդգծեց պրոֆեսորը։
Նրա խոսքով՝ կարևոր է, որ ԱՄՆ-ն և Թրամփը անձամբ հանդես գան որպես նախագծի երաշխավորներ։ «Ժամանակակից աշխարհում շատ բան է փոխվել, ի հայտ են եկել տարբեր ուժային կենտրոններ, և նույնիսկ խոսվում է քաոսի մասին։ Հենց նման պահերին է, որ ԱՄՆ-ն և Թրամփը վճռորոշ դեր են խաղում։ Սա իրական երաշխիք է, որ գործընթացը կշարժվի առանց ուշացումների՝ բոլոր կողմերի, այդ թվում՝ ամբողջ Հարավային Կովկասի օգտին», - հավելել է Մամրաձեն։

• Петре Мамрадзе: Запуск Зангезурского коридора принесет выгоду Азербайджану, Армении и Грузии
Проект TRIPP или Зангезурский коридор является стратегическим проектом для региона, а заявления президента Азербайджана Ильхама Алиева являются полной гарантией его успешной реализации.
Об этом Report заявил бывший руководитель Администрации президента Грузии и политический комментатор профессор Петре Мамрадзе.
По его словам, запуск коридора принесет выгоду как Азербайджану с Арменией, так и Грузии, а инвестиции в него имеют большое значение для региона.
«Уверен, что инвестиции будут, и объем может быть довольно большим. Ресурсы Европейского союза по разным причинам ограничены. Европейские эксперты открыто говорят и пишут об этом. Поэтому нынешние инвестиции в основном приходят с Юга и Востока и могут быть очень значительными. Внимание правительства Грузии к этому направлению создаст дополнительные преимущества для региона. Зангезурский коридор, безусловно, является проектом, достойным инвестиций», - подчеркнул профессор.
По его словам, очень важно, что США и лично Трамп выступают в роли гаранта проекта. «В современном мире многое изменилось, сформировались различные центры силы, и даже говорят о хаосе. Именно в такое время США и Трамп играют решающую роль. Это реальная гарантия того, что процесс будет продвигаться без задержек на благо всех сторон, включая весь Южный Кавказ», - добавил Мамрадзе.