• Ադրբեջանը բարձրացել է անձնագրերի համաշխարհային վարկանիշային աղյուսակում
Ադրբեջանը բարձրացել է երեք հորիզոնականով՝ զբաղեցնելով 70-րդ տեղը Henley & Partners-ի 2026 թվականի թարմացված անձնագրերի վարկանիշային աղյուսակում։
Ըստ Henley & Partners-ի՝ Ադրբեջանի քաղաքացիները կարող են այցելել 70 երկիր առանց վիզայի, տեղեկացնում է Report-ը։
Սինգապուրը կրկին պահպանել է իր առաջատար դիրքը ամենաուժեղ անձնագրեր ունեցող երկրների շարքում։ Նրա քաղաքացիները կարող են առանց վիզայի այցելել վերլուծված 227 երկրներից 192-ը:
Վարկանիշային աղյուսակի ստորին հատվածում են Իրաքը (29 երկիր առանց վիզայի), Սիրիան (26 երկիր առանց վիզայի) և Աֆղանստանը (24 երկիր առանց վիզայի)։
Հետխորհրդային երկրների շարքում Ադրբեջանը զբաղեցնում է 7-րդ տեղը՝ Ուկրաինայից (30-րդ տեղ, 143 երկիր առանց վիզայի), Վրաստանից (42-րդ տեղ, 122 երկիր առանց վիզայի), Մոլդովայից (44-րդ տեղ, 120 երկիր առանց վիզայի), Ռուսաստանից (46-րդ տեղ, 113 երկիր առանց վիզայի), Բելառուսից (60-րդ տեղ, 79 երկիր առանց վիզայի) և Ղազախստանից (61-րդ տեղ, 78 երկիր առանց վիզայի): Ընդ որում, Ադրբեջանը գերազանցում է Հայաստանին (71-րդ տեղ, 113 երկիր առանց վիզայի), Ղրղզստանին և Ուզբեկստանին (75-րդ տեղ, 61 երկիր առանց վիզայի), Տաջիկստանին (81-րդ տեղ, 54 երկիր առանց վիզայի) և Թուրքմենստանին (87-րդ տեղ, 47 երկիր առանց վիզայի):

• Азербайджан поднялся в рейтинге паспортов мира
Азербайджан в обновленном рейтинге паспортов Henley & Partners за 2026 год поднялся на 3 позиции и занял 67 место.
Как сообщает Report со ссылкой на Henley & Partners, граждане республики могут без виз посещать 70 стран.
Отметим, что Сингапур вновь сохранил лидерство среди стран с самыми сильными паспортами. Его граждане могут посещать без визы или с визой по прибытии 192 страны из 227 проанализированных.
В свою очередь, рейтинг замыкают Ирак (29 стран без визы), Сирия (26 стран без визы) и Афганистан (24 страны без визы).
Cреди постсоветских стран Азербайджан занимает 7-е место, следуя за Украиной (30-е место, 143 страны без визы), Грузией (42-е место, 122 страны без визы), Молдовой (44-е место, 120 стран без визы), Россией (46-е место, 113 стран без визы), Беларусью (60-е место, 79 стран без визы) и Казахстаном (61-е место, 78 стран без визы). При этом Азербайджан опережает Армению (71-е место, 113 стран без визы), Кыргызстан и Узбекистан (75-е место, 61 страна без визы), Таджикистан (81-е место, 54 страны без визы) и Туркменистан (87-е место, 47 стран без визы).
Отметим, что паспортный индекс Henley является оригинальным и одним из наиболее авторитетных рейтингов паспортов мира по количеству стран, которые их владельцы могут посещать без предварительной визы. Индекс охватывает 199 паспортов и 227 туристических направлений, предоставляя пользователям наиболее полную и достоверную информацию о глобальной доступности и мобильности.