• Ադրբեջանը հաջողությամբ կառուցում է երկաթուղի դեպի Թուրքիա և Հայաստան
Ադրբեջանական երկաթուղիներ» (ԱԵ) ՓԲԸ-ն հաջողությամբ շարունակում է նոր երկաթուղային գծի շինարարությունը՝ դեպի Ադրբեջանի Հանրապետության Նախչըվանի Ինքնավար Հանրապետություն։
Ինչպես Armenia.Az-ին քայտնել են ԱԵ-ի մամուլի ծառայությաունից՝ նախագիծը ներառում է 194.1 կիլոմետր երկարությամբ երկաթուղու երկայնքով 10 կայարանների վերակառուցում և 814 ինժեներական կառույցների կառուցում, այդ թվում՝ 29 կամուրջների, 4 թունելների և 12 ստորանցքերի։
Զանգեզուրի միջանցքին միացող այս երկաթուղային գիծը կապահովի ուղիղ ցամաքային կապ՝ ինչպես Ադրբեջանի մայրցամաքային մասի և Նախչըվանի Ինքնավար Հանրապետության միջև, այնպես էլ մուտք դեպի թուրքական, հայկական ու եվրոպական շուկաներ՝ հանդիսանալով Միջին միջանցքի և Հյուսիս-Հարավ երթուղու կարևոր հատված։

14 Января 2026 - 11:36
ЗАО «Азербайджанские железные дороги» (ADY) успешно продолжает строительство новой железнодорожной линии в Нахчыванской Автономной Республике АР.
Как сообщили Armenia.Az в пресс-службе ADY, планируется реконструировать 10 станций вдоль 194,1-километровой железной дороги и построить 814 инженерных сооружений, включая 29 мостов, 4 тоннеля и 12 галерей.
Эта железнодорожная линия, соединяющаяся с Зангезурским коридором, обеспечит как прямое сухопутное сообщение основной части Азербайджана с Нахчыванской Автономной Республикой, так и доступ к турецкому, армянскому и европейскому рынкам, являясь важным сегментом Среднего коридора и маршрута Север-Юг.