• Հայաստանում «Թրամփի երթուղու» համար կներգրավվեն մասնավոր օպերատորներ
«Թրամփի երթուղու» համար Հայաստանում կներգրավվեն մասնավոր օպերատորներ. Միացյալ Նահանգները կտրամադրեն տեխնիկական օգնություն, ներառյալ ստուգման և մաքսային ձևակերպումների ընթացակարգերը, ինչպես նաև վերահսկման տեխնոլոգիաները։
Ինչպես հաղորդում է Caliber.Az-ը՝ հղում անելով հայկական ԶԼՄ-ներին, այս մասին ասվում է՝ Միրզոյանի և Ռուբիոյի միջև հանդիպման արդյունքների վերաբերյալ TRIPP-ի հետ կապված համատեղ հայտարարության մեջ։ Տեքստը հրապարակվել է Հայաստանի ԱԳՆ կայքում։
Վերահաստատվել է, որ սահմանային և մաքսային գործողությունների հարցերում Հայաստանի ինքնիշխանությունն ու իրավասությունը քննարկման ենթակա չեն։ Սահմանային կառավարման մեխանիզմը կգործի միջազգային «առջևի գրասենյակ - հետևի գրասենյակ» գործառնական մոդելով։
Հայաստանը մտադիր է իրականացնել փորձնական նախագծեր՝ նախնական մաքսային ձևակերպումների ընթացակարգերը օպտիմալացնելու, փաստաթղթերը թվայնացնելու և «միասնական սահմանային անցման» հայեցակարգը կիրառելու համար։
Նախատեսվում է, որ TRIPP Development Company-ի կողմից վարձված մասնավոր օպերատորները կմատուցեն հետևյալ ծառայությունները. ստուգման համար փաստաթղթերի նախնական հավաքագրում, օգտատերերին տեղեկատվություն և խորհրդատվություն, վճարումների հավաքագրում և առևտրի և տարանցման համար վճարումների մշակում։

• В Армении для «маршрута Трампа» привлекут частных операторов
Для «маршрута Трампа» в Армении привлекут частных операторов: США окажут техпомощь, включающую процедуры инспекции и таможенного оформления, технологии досмотра.
Как передает Armenia.Az со ссылкой на армянские СМИ, об этом говорится в совместном заявлении касательно TRIPP, принятом по итогам встречи главы Мирзояна и Рубио. Текст опубликован на сайте МИД Армении.
Вновь указано, что суверенитет и юрисдикция Армении в вопросах пограничных и таможенных операций не подлежит обсуждению. Механизм управления границами будет действовать с использованием международной операционной модели «фронт-офис – бэк-офис».
Армения намерена реализовать пилотные проекты по оптимизации процедур предварительного таможенного оформления, оцифровки документации, концепции «единого пункта пропуска».
Предполагается, что частные операторы, нанятые TRIPP Development Company, будут предоставлять такие услуги: первоначальный сбор документов для проверки, информирование и консультирование пользователей, сбор платежей и обработка оплаты за торговлю и транзит.
Армянские официальные лица сохранят физическое присутствие во всех армянских пограничных и таможенных объектах, а суверенные функции не будут переданы на аутсорсинг. Частный персонал, обеспечивающий операционную безопасность, может наниматься при условии получения лицензии в Армении, говорится в документе.